Aktualności
Czwartek, 18 sierpnia 2016 12:06

Uwierzyć w Obłazową. To może być turystyczny hit na wielką skalę

NOWA BIAŁA. Gmina Nowy Targ ogłosi niebawem konkurs na koncepcję architektoniczną Jaskini Obłazowej. Ma tu powstać coś na kształt interaktywnego, nowoczesnego parku archeologicznego, w którym będą pokazane prehistoryczne skarby, znalezione tutaj przez prof. Pawła Valde-Nowaka: liczący 30 tys. lat bumerang, najstarsze znalezione w Polsce kości człowieka czy kości mamutów.
Tegoroczne spotkanie „Ocalić od zapomnienia”, organizowane już po raz piąty u państwa Grochowskich, było niebywałą okazją do poznania najstarszej historii Nowej Białej. O cennych znaleziskach archeologicznych z jaskini w Obłazowej mówił sam ich odkrywca – prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak wraz z doktorantami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczącymi w ostatnich latach w badaniach Obłazowej.

Pierwsze praca archeologiczne w Jaskini Obłazowej, to koniec lat 90. XX wieku, do której zaprowadziły archeologów z profesorem Pawłem Valde-Nowakiem przypadkowe, ale ważne znaleziska na polu Bednarczyka pod Obłazową. Znaleziska archeologiczne z Obłazowej zainteresowały cały naukowy świat – wśród znalezisk znajdziemy najstarszy na świecie bumerang (datowany na około 30 tys. lat), najstarsze znalezione w Polsce kości człowieka nam współczesnego, muszle Conus, kły lisów polarnych, kości mamutów i nosorożców, poroża nosorożców i wiele innych.

Poniedziałkowe spotkanie „Ocalić od zapomnienia” dało możliwość mieszkańcom i gościom zobaczyć na żywo część oryginalnych znalezisk z Obłazowej oraz kopię w skali 1:1 najcenniejszego skarbu jakim jest bumerang. Poznać ich znaczenie dla człowieka pierwotnego oraz zastosowanie. Dzieci natomiast miały okazję zabawić się w małego archeologa, gdzie przy użyciu specjalnych narzędzi, pod nadzorem archeologa, prowadziły badania, a zdobyte skarby mogły zachować na pamiątkę.

– Obłazowa jest naprawdę absolutnym przełomem naukowym i podejrzewam, że za jakiś czas może być przebojem nie tylko naukowym. Dzięki władzom lokalnym, społeczności, mogą państwo wykreować tę miejscowość poprzez historię na coś niebywałego, wyjątkowego – powiedział podczas spotkania prof. Paweł Valde-Nowak i dodał: - Ja robię co mogę, aby to pokazać światu. To nie może gdzieś zaniknąć w muzealnych pudełkach, czy sejfie.

- Obłazowa jest paleolitycznym sanktuarium o którym powinniśmy wiedzieć więcej oraz promować to miejsce – uważa archeolog. Odpowiedzią na to wezwanie mogą być prowadzone od kilku lat, przez władze lokalne działania, by w Nowej Białej powstał Park Archeologiczny – miejsce z prawdziwego zdarzenia, które „łączyłoby kilka elementów, z jednej strony funkcje naukowo-muzealną, a z drugiej strony miał charakter nieszablonowy – pokazywał w sposób atrakcyjny dla dzieci i młodzieży wszystkie odkrycia począwszy od bumerangu, po wiele, wiele innych jak najstarsze w Polsce ludzkie szczątki, kości zwierząt” mówi wicewójt gminy Nowy Targ Marcin Kolasa. Wicewójt chciałby, żeby oprócz samego obiektu powstała również część zewnętrzna: szlaki na drewnianych pomostach, które prowadziłyby pod jaskinię, tablice interaktywne, makiety zwierząt.

– Na dniach ogłosimy konkurs na koncepcję architektoniczną tego miejsca, samego obiektu i bryły, jak i jego otoczenia. Jest to nietypowa sytuacja dla naszej gminy, gdyż pierwszy raz będziemy ogłaszać taki konkurs, zawsze ogłaszaliśmy przetargi na dokumentację projektu architektonicznego – mówi Marcin Kolasa.

Gmina Nowy Targ wraz z komisją konkursową, w skład której będzie wchodził między innymi prof. Paweł Valde-Nowak, planuje do końca tego roku wybrać najlepszy projekt zgłoszony w konkursie. Projekt ten miałby wywoływać efekt „wow” i jednocześnie doskonale wtapiać się w otoczenie.

– Myślę, że małymi krokami ta sprawa idzie do przodu, i za kilka lat będziemy mogli wspólnie spotkać się w Parku Archeologicznym Obłazowej. Ja mam taką nadzieję i wierzę w to – zakończył z entuzjazmem wicewójt Marcin Kolasa.

Tekst i foto. Stanisław Krzysztofek, oprac. r/

źródło: podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej NT JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl