Aktualności
Sobota, 9 grudnia 2017 16:13

Uroczystości w szkole w Stróży z udziałem Prezydenta

Prezydent zainaugurował w Stróży (pow. limanowski) Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości, organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Towarzyszyli mu prezes IPN Jarosław Szarek i minister edukacji Anna Zalewska.
- Stróża ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny; powstała tu Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, której komendantem był późniejszy marszałek Józef Piłsudski - mówił podczas inauguracji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości we wsi Stróża Andrzej Duda.

Przed uroczystością prezydent złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie w 1913 r. w Stróży pierwszej na ziemiach polskich Oficerskiej Szkoły Strzeleckiej. Szkoła stanowiła zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich, a jednym z jej inicjatorów i wykładowców był Józef Piłsudski.

Wraz z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i minister edukacji Anną Zalewską prezydent odsłonił też pamiątkową fotografię, upamiętniającą rocznicę powstania szkoły. Zainaugurował również ogólnopolski program edukacyjny "Akademia Niepodległości", którego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich opartych na patriotyzmie.

Prezydent powiedział, że program "Akademia Niepodległości" będzie takim poszukiwaniem przez młodzież śladów swojej historii, tego stulecia odzyskania niepodległości.

"Dzisiaj cała Polska patrzy na was, przeszliście do historii" - mówił do mieszkańców Stróży i gminy Dobra szef IPN Jarosław Szarek. "To dzięki waszym przodkom, którzy 100 lat temu ugościli tutaj na kilka tygodni kilkudziesięciu mężczyzn w stalowo-błękitnych mundurach połączonych marzeniem, żeby po ponad wiekowej niewoli znów była niepodległa Polska" – dodał.

Jarosław Szarek zaznaczył jednocześnie, że takich miejsc jak Stróża jest więcej i trzeba je odkryć. "IPN chce pokazać tę międzypokoleniową więź, to zmaganie o wolną i niepodległą Polskę. Liczymy na młode pokolenie, na harcerzy, na uczniów" - podkreślił.

Szarek poinformował też, że od poniedziałku IPN rozpocznie Akademię Niepodległości w miastach powiatowych. Według założeń programu, w różnych miastach Polski odbędą się prelekcje, które poprowadzą m.in. historycy z IPN. Przypomną w nich polską drogę do odzyskania niepodległości, szlaki bojowe żołnierzy, udział polskich dyplomatów na Konferencji Wersalskiej oraz walki o granice II Rzeczypospolitej, toczące się do 1922 r. Przedstawione tez zostaną sylwetki „ojców niepodległości”, którzy walczyli o „sprawę polską”, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Józef Haller, Ignacy Daszyński czy Wincenty Witos.

Projekt "Akademia Niepodległości" potrwa do połowy 2021 roku i zakończy się wręczeniem dyplomów ukończenia całego cyklu.

opr.s/ zdj. Grzegorz Jakubowski/KPRP

źródło: niezalena.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl