Aktualności
Środa, 10 maja 2017 16:37

Unijne środki dla Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”

Utworzenie Ośrodka Dziedzictwa Kultury Niematerialnej w Zespole Parkowo-Dworskim w Dąbrowie oraz XIX Międzynarodowy Festiwal i XVII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari to projekty, które uzyskały wsparcie z RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dobre informacje przekazali podczas konferencji zapowiadającej festiwal, Leszek Zegzda z zarządu województwa oraz Antoni Malczak, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”.
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o dofinansowaniu ze środków unijnych projektów przygotowanych przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Jednym z nich jest Ośrodek Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, który powstanie w Dąbrowie koło Nowego Sącza. Będzie to pierwsza tego typu specjalistyczna komórka zajmująca się ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.

- Powstanie nowa, ważna gałąź instytucji publicznej a to właśnie one wzmacniają znaczenie miasta w skali regionalnej i krajowej – zaznaczył Leszek Zegzda z zarządu województwa. - Budowa Ośrodka Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego z pewnością wzmocni pozycję Nowego Sącza na mapie nie tylko Małopolski, ale także kraju, ponieważ takich ośrodków w Polsce po prostu nie ma – dodał przedstawiciel samorządu regionalnego.

Ośrodek Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego powstanie w dworze, w którym teraz znajduje się oddział zakaźny sądeckiego Szpitala Specjalistycznego. W swoim programie będzie łączył szereg funkcji: działalność naukowo-badawczą i dokumentacyjną, kształcenie kadry instruktorskiej, edukację (adresowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży), instruktaż i poradnictwo na rzecz zespołów folklorystycznych, grup obrzędowych, i twórców indywidualnych oraz animowanie amatorskiego ruchu folklorystycznego, a także promocję niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wartość całkowita projektu to prawie 7,9 mln. zł, w tym wysokość wsparcia w ramach RPO WM wyniesie ponad 4,3 mln. zł.

Z kolei rozpoczynający się już w najbliższy piątek - 12 maja br. - XIX Międzynarodowy Festiwal i XVII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari uzyskał wsparcie unijne w wysokości prawie 350 tys. zł. Wydarzenie jest również dofinansowane ze środków Województwa Małopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W bieżącym roku w imprezie weźmie udział 81 uczestników z 17 krajów: Polski, Ukrainy, Rosji, Bułgarii, Serbii, Słowenii, Chin, Szwecji, Niemiec, Suazi, Austrii, Białorusi, Francji, Chorwacji, Kazachstanu, Szwajcarii oraz Litwy. Młodych artystów oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej.

- Festiwal im. Ady Sari jest wyjątkowym wydarzeniem w skali międzynarodowej, a także szczególnie istotnym elementem na mapie wydarzeń kulturalnych Małopolski – zaznaczył Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Po raz pierwszy w historii festiwalu kolejne etapy przesłuchania uczestników oraz koncert laureatów będzie można śledzić w internecie. Relacja na żywo będzie prowadzona pod adresem http://www.adasari.pl.

źródło: Agenda UMWM w Nowym Sączu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl