Aktualności
Piątek, 14 marca 2014 12:15

Umożliwili nielegalny pobyt w Polse 500 cudzoziemcom. Zatrzymani przez SG (film)

Funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą, która zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy RP blisko 500 cudzoziemcom, w tym obywatelom Ukrainy, Rosji, Białorusi i Mołdawii.
W trakcie śledztwa, które trwało kilka miesięcy, funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że grupa fałszowała pieczęcie Powiatowych Urzędów Pracy, którymi stemplowano dokumenty – oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Stempel miał świadczyć o tym, że dokument został zarejestrowany w urzędzie pracy, ale były to fikcyjne firmy i podstawione osoby, tzw. słupy. Za ostemplowany dokument cudzoziemcy płacili od 100 do 150 euro, a na jego podstawie uzyskiwali wizę Schengen z prawem do pracy. Dzięki wizie mogli legalnie przekroczyć granicę RP. Po przekroczeniu granicy cudzoziemcy, w większości przypadków, migrowali do krajów Europy Zachodniej.

Podejrzanych o nielegalną działalność czterech obywateli RP zatrzymano 10 marca wcześnie rano w jednej z podwarszawskich miejscowości. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Straży Granicznej z Bielska-Białej, wspierani przez Wydział Zabezpieczenia Działań SG w Nowym Sączu.

Organizowanie na szeroką skalę nielegalnego przekroczenia granicy nie było jednak jedyną przestępczą działalnością podejrzanych. Ustalono, że grupa zajmowała się także wyłudzaniem kredytów, a u jednego z zatrzymanych ujawniono duże ilości narkotyków.

O dalszych losach podejrzanych zdecyduje sąd. Grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie. Śledztwo jest w toku.

Poniżej relacja z akcji zatrzymania członków grupy przestępczej przez funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań
nowo utworzonego Karpackiego Ośrodka Wsparcia SG.


opr.s/ zdj. SG

źródło: Straż Graniczna

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl