Aktualności
Niedziela, 13 kwietnia 2014 20:24

Uderzenia w narkobiznes

Małopolscy policjanci zlikwidowali pięć pokaźnych plantacji konopi indyjskiej, zabezpieczyli ponad 400 krzewów konopi indyjskich, około trzech kilogramów gotowego już narkotyku oraz inne środki odurzające, w tym amfetaminę i kokainę.
Dziesięć osób usłyszało zarzuty karne – niektóre z nich odpowiedzą za wytwarzanie znacznych ilości środków odurzających.
Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozpracowujący środowiska pseudokibiców powiązane z narkotykowym procederem uderzyli kolejny raz w zorganizowane struktury przestępcze rozbijając kolejną grupę. Zlikwidowana została profesjonalnie prowadzona plantacja konopi indyjskich – policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt krzewów tej rośliny w różnych fazach wzrostu oraz niedozwolone przyrządy służące do wytwarzania i przetwarzania środków odurzających. Funkcjonariusze dotarli także do miejsc, gdzie przygotowywano już następne uprawy. Podczas prowadzonych przeszukań policjanci ujawnili także gotowe narkotyki (amfetaminę, marihuanę i kokainę) oraz kilkadziesiąt sztuk amunicji do broni palnej – nielegalnie posiadanej przez jednego z mężczyzn. Pod zarzutem posiadania znacznej ilości środków odurzających do aresztu trafiło trzech pseudokibiców – mieszkańców Krakowa w wieku od 23 do 26 lat. Na poczet przyszłych kar i środków karnych policjanci zabezpieczyli mienie wartości ponad 50 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat trzech. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieliczce.

Funkcjonariusze wydziału antynarkotykowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zlikwidowali prowadzoną na obrzeżach miasta plantację konopi indyjskiej – profesjonalnie przygotowana uprawa liczyła 263 krzewy. Krakowscy policjanci zabezpieczyli także prawie kilogram gotowego już narkotyku. Ukryta w domowym zaciszu plantacja prowadzona była przez 33 letniego mężczyznę, któremu przedstawiono już zarzuty karne – przygotowania do wprowadzenia do obrotu znacznych ilości środków odurzających oraz uprawy konopi indyjskich mogących dostarczyć znaczne ilości narkotyku. Obydwa przestępstwa popełnione zostały przez niego w warunkach recydywy. Decyzją sądu, narkotykowy plantator został tymczasowo aresztowany.

Zakopiańscy policjanci dwukrotnie uderzali w narkobiznes na Podhalu. Zabezpieczyli prawie 1.5 kilograma marihuany o czarnorynkowej wartości prawie 45 tysięcy złotych, zlikwidowali dwie plantacje konopi indyjskiej. Zatrzymanych zostało pięć osób, jedna z nich trafiła do aresztu tymczasowego. Podczas jednej z realizacji policjanci zatrzymali cztery osoby uwikłane w narkotykowy proceder – w mieszkaniu wynajmowanym przez 27 latka odnaleźli prawie kilogram marihuany oraz przygotowaną do uruchomienia kolejna plantację konopi indyjskich. Narkotykowy plantator został już rozliczony z przestępstw - usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków, nielegalnej uprawy konopi indyjskiej i handlu narkotykami. Grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata. Drugi z mężczyzn zatrzymany został przy okazji realizowanych przez policjantów wydziału kryminalnego czynności dotyczących przemocy domowej. Funkcjonariusze zauważyli wówczas w pomieszczeniach domu pewne elementy wyposażenia, które mogły wskazywać, że prowadzona jest tam plantacja narkotykowa – jak się wkrótce okazało, przypuszczenia policjantów były trafne. W jednym z pomieszczeń ukryta była plantacja marihuany a w kolejnym trwały przygotowania do uruchomienia kolejnej plantacji. Były tam profesjonalne lampy, doniczki oraz inne urządzenia. Tu policjanci zabezpieczyli prawie 600 gramów marihuany.

Policjanci Komisariatu 5 w Krakowie zatrzymali 20 letniego mieszkańca Krakowa podejrzanego o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i uprawę konopi. W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych ujawniono oraz zabezpieczono krzewy konopi indyjskich oraz 277 działek marihuany. Sprawcę osadzono w policyjnym areszcie.

W ubiegłym miesiącu zlikwidowano także profesjonalnie prowadzoną plantację konopi w centrum Krakowa. Rośliny, z których wytwarzana jest marihuana, uprawiano w wynajętym mieszkaniu. Zatrzymano dwóch mężczyzn powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców. Uprawa konopi prowadzona była w mieszkaniu wynajmowanym przez 37-letniego mężczyznę w centrum Krakowa. "Plantatorzy" zadbali o to, aby ukryć nielegalną uprawę, i tak zaadaptowali wnętrza mieszkania, żeby na zewnątrz nie wydostawał się zapach czy też odgłosy pracujących urządzeń.

opr.s/

źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl