Golemo
Aktualności
Środa, 13 października 2021 14:12

Uczniowie z Nowego Sącza budują sondę kosmiczną

Grupa uczniów z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu postanowiła wziąć udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Zadaniem zespołu jest skonstruowanie niewielkiej sondy kosmicznej wykonującej przeróżne misje badawcze. Tak zwany CanSat to sonda badawcza mieszcząca się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Główną misją jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie. Uczniowie stają przed wyzwaniem umieszczenia w konstrukcji wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego.

Zespół doświadcza wszystkich faz profesjonalnego projektu kosmicznego od wyboru celów misji, finansowania, promocji, zaprojektowania CanSata, integracji komponentów, testowania systemu, raportowania, przygotowania do startu aż po analizę uzyskanych danych naukowych.

Czwórka zafascynowanych astronomią i technologią przyjaciół z Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego Jezuitów podzieliła się na role i dąży do spełniania kosmicznych marzeń konstruując satelitę.
- Michał, pasjonat informatyki, programuje komputer pokładowy.
- Szymon, doświadczony majsterkowicz, zajmuje się elektroniką oraz mechaniką konstrukcji.
- Ula, wielbicielka astronomii, opiekuje się planami misji i promocją projektu.
- Kuba, zapalony pilot szybowcowy, czuwa nad aerodynamiką satelity i koordynuje całość projektu.
W sprawach technicznych wspiera nas Wydział Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu oraz wykładowcy cenionych uczelni wyższych (University of Maryland, AGH).


Po pierwszym etapie eliminacji w konkursie zostało 67 zespołów, a jedynie 20 z nich przejdzie do kolejnej części. Najważniejszym zadaniem na tym etapie jest przedstawienie raportu, w którym drużyna opisuje swoją prace, plany, promocję projektu oraz rozwój misji.

W konkursie liczy się jednak nie tylko projekt satelity i wyniki jej badań – ważna jest także organizacja oraz wszystkie działania podjęte w ramach realizacji pomysłu, takie jak: działalność edukacyjna, promocja, planowanie finansów oraz znajdowanie sponsorów, którzy pomogą w zakupie części satelity.

Zapraszamy do współpracy!

Drużyna JCE Can
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl