Golemo
Aktualności
Piątek, 31 lipca 2020 09:00

Ubieganie się o wizę do USA - jak wygląda procedura? (art. sponsorowany)

Mimo iż Polska stała się członkiem programu bezwizowego, w pewnych sytuacjach uzyskanie wizy jest konieczne, aby wjechać na terytorium USA.
Visa Waiver Program

Od 11 listopada 2019 roku Polska jest członkiem ruchu bezwizowego - dołączyliśmy do Visa Waiver Program. Bez wizy wjedziemy do USA w celach turystycznych i biznesowych na maksymalnie 90 dni. Żeby studiować czy podjąć tam pracę trzeba ubiegać się o wizę odpowiedniej kategorii. Wiza konieczna będzie także po to, aby na terytorium Stanów Zjednoczonych wjechać na dłużej niż 90 dni, nawet jeśli sam cel podróży zwolniony jest od obowiązku uzyskiwania wizy. Cały proces uzyskiwania dokumentu znaleźć można na stronie https://wizaonline.pl/blog/wiza-do-usa-krok-po-kroku/

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku wizowego

Do złożenia wniosku wizowego potrzebny nam będzie aktualny paszport, ważny przynajmniej przez 6 miesięcy ponad pobyt jaki planujemy w USA. Co jeśli nasz paszport ważny jest krócej? Odpowiednio skrócony zostanie także okres na jaki wydana będzie wiza. Wśród potrzebnych dokumentów znajduje się również zdjęcie wykonane nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku (w wersji drukowanej i elektronicznej).

Złożenie wniosku o wizę przez Internet

W internetowym wniosku potrzebne będzie określenie celu podróży i wybór odpowiedniej kategorii wizowej. Ma to bardzo duże znaczenie - wybór złej kategorii może powodować odmowę przyznania wizy. Formularz DS-160 co prawda jest w języku angielskim, ale na stronie może pozyskać polską wersję pytań. Warto jednak wiedzieć, że odpowiadać będziemy po angielsku.

O wizę można starać się w Ambasadzie w Warszawie lub Konsulacie mieszczącym się w Krakowie - miejsce wybieramy już składając wniosek, tam też będziemy musieli udać się na rozmowę z konsulem, warto więc mieć to na uwadze i wybrać placówkę bliższą miejscu zamieszkania. 

W formularzu znajdują się pytania dotyczące więzi z Polską - społecznych i ekonomicznych a także ewentualnych problemów z prawem. Po wypełnieniu formularza trzeba go wydrukować - na nim znajdziemy kod kreskowy potrzebny do dokonania opłaty i umówienia rozmowy z konsulem.

Wniesienie opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego i umówienie spotkania z konsulem USA

Opłata wynosi 160 USD, ale dokonujemy jej w złotówkach. Poprzez stronę służącą do ustalania spotkań możemy zapłacić i zarezerwować wizytę. Istotne jest, że nawet jeśli nasz wniosek będzie odrzucony, nie dostaniemy tej kwoty z powrotem.
Do umówienia rozmowy z konsulem potrzebny będzie numer paszportu, numer potwierdzenia opłaty za rozpatrzenie wniosku o wizę, a także numer kodu kreskowego ze strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160. Na termin czeka się od kilku dni do nawet czterech tygodni (w zależności od sezonu).

Rozmowa z konsulem USA

Idąc na rozmowę, zabierzmy paszport, zdjęcie, wydruk strony z potwierdzeniem złożenia formularza, wydruk potwierdzenia umówienia się na rozmowę oraz numer potwierdzenia opłaty wizowej. Potrzebne będą również dokumenty związane z konkretnym rodzajem wizy - na przykład pismo z uczelni lub firmy. Podczas krótkiej rozmowy konsul spyta nas o wyjazd, okoliczności podróży, dotychczasowe wyjazdy. Spotkanie odbędzie się po polsku lub po angielsku - można wskazać, który język się wybiera.

Odbiór paszportu z wizą

Podczas rozmowy z konsulem poznamy jego decyzję. Jeśli będzie ona pozytywna, konsul zatrzyma nasz paszport, do pięciu dni roboczych będzie on gotowy do odebrania wraz z wizą. Odbiór może być osobisty, ale poprosić możemy też o odesłanie dokumentu pod podany adres (za dodatkową opłatą).
Na koniec warto zwrócić uwagę na istotny fakt. W okresie pandemii koronawirusa wydawanie wiz do USA zostało wstrzymane. Nie oznacza to, że Polska przestała być członkiem programu Visa Waiver Program. Wstrzymane zostały także podróże z Europy do USA - ten stan będzie trwał to odwołania. 

Zdjęcie: Unsplash.com
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl