Aktualności
Wtorek, 18 grudnia 2018 13:42

Tunelem pod oświęcimskim zamczyskiem

Miasto znad Soły przygotowuje się do udostępnienia w przyszłym roku tuneli znajdujących się pod miejscowym zamkiem. Staną otworem latem przyszłego roku. Tym samym zostanie połączone pożyteczne z bezpiecznym.

Mało kto być może wie, ale pod wzgórzem zamkowym w Oświęcimiu znajdują się dwa tunele. Jeden przebiega z wschodu na zachód i łączy przeciwległe zbocza wzgórza. Drugi przebiega z północy na południe, krzyżując się z tym pierwszym. Tunele pod oświęcimskim zamkiem wykonali Austriacy i Niemcy. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.

W najbliższych dniach firma budowlana rozpocznie prace związane z przygotowaniem podziemi pod względem bezpieczeństwa i dostosowania do zwiedzania, które zakończą się 30 kwietnia 2019 roku.

- W drugim kwartale przyszłego roku firma wyłoniona w drodze przetargu wykona ich aranżację pod multimedialną wystawę, która przeniesie zwiedzających w okres I wojny światowej, aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tunele będą gotowe do zwiedzania w drugiej połowie 2019 roku – informują oświęcimscy urzędnicy.

I wyjaśniają, że udostępnienie podziemi turystom to część projektu, którego głównym celem jest wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły.

- Wcześniej specjalistyczna firma wykonała zabezpieczenie wzgórza i muru oporowego poprzez kotwy gruntowe na skarpie wzgórza, ułożyła specjalną siatkę wraz z matą przeciwerozyjną i wybudowała specjalną konstrukcję oporową w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego – podają przedstawiciele oświęcimskiego ratusza.

Całość prac zamknie się kwotą ponad 4 mln z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych. Inwestycja zakończy się 1 lipca 2019 roku.

Opr. eł/fot. Łukasz Razowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl