Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 12 marca 2018 08:39

Trwają prace remontowe w parku Krakowskim

W tym tygodniu mają trwać intensywne prace w parku Krakowskim. Przechodzi on metamorfozę od wiosny zeszłego roku. Wkrótce do parku trafią ulepszone ławki.
Jeśli chodzi o alejki, gotowe są ich obrzeża i podbudowa, a teraz, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności, jedne będą asfaltowane, a inne zyskają nawierzchnię mineralną (wodoprzepuszczalną, w kolorze beżowym). Wykonawca ma czas na położenie nawierzchni do końca kwietnia.

W tym tygodniu m.in. będą trwały dalsze prace przy ogrodzeniu placu zabaw przy ul. Szymanowskiego, który jest już niemal gotowy. Obok m.in. huśtawek, traktora, koparek do przesypywania piasku, konstrukcji umożliwiającej zabawę z wodą, wież z mostkiem linowym, są tu też pagórki i dolinki do wbiegania i zbiegania, pokryte bezpieczną nawierzchnią.

Jeszcze w marcu do parku przyjadą ławki i kosze na śmieci. Ławki zostały ulepszone w porównaniu do wcześniejszych. Są m.in. wyższe, a z udziałem seniorów już przetestowano, że wygodnie się na nich siedzi. Wprowadzono dodatkowe wzmocnienia konstrukcyjne oraz postanowiono o zastosowaniu drewna egzotycznego (jest lepsze gatunkowo, ma mniej sęków) zamiast sosnowego, dzięki czemu ławki będą trwalsze.

Prace dotyczące trawników były częściowo wykonywane jesienią, teraz trzeba zrobić przegląd – czy nasiona się przyjęły.
– Mieliśmy też duży problem z gołębiami, które permanentnie wydziobywały nasiona. A nie chcieliśmy stosować nieprzyjaznych dla środowiska rozwiązań. Więc teraz potrzebne będą uzupełnienia – mówi Iwona Kluza-Wąsik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Trawa będzie siana w kwietniu. W parku jest już posadzona większość zaplanowanych roślin, a więc m.in. 100 tys. bylin czy ok. 4 tys. krzewów.

Od strony AGH posadzony został żywopłot, który wraz z istniejącymi w tym miejscu grabami wydzieli tzw. gabinet grabowy. Będzie to kącik czytelniczy, pojawią się tam siedziska – fotele i biblioteczka.

W parku powstaje bulodrom, czyli miejsce do gry w bule. Ma na razie podbudowę i obrzeża, wkrótce zyska nawierzchnię.
Kontynuowany będzie teraz remont fontanny, przerwany na okres zimowy. Przy wyższych całodobowych temperaturach misa fontanny zyska wierzchnią warstwę i oraz nowy kolor – odtąd w środku zamiast niebieska będzie szara.

Zakończenie prac w parku przewidziane jest do 18 maja. W styczniu ZZM deklarował, że chciałby go otworzyć po remoncie już na majówkę, a jeśli pogoda nie pozwoli, to na Dzień Dziecka. Dziś wiadomo, że ten pierwszy termin jest nieosiągalny. Do parku wejdziemy w czerwcu. Koszt remontu to niespełna 8 mln zł.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl