Aktualności
Sobota, 23 czerwca 2018 21:01

Trwa XIV Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)

KRAKÓW. Na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny zorganizowany został XIV Małopolski Piknik Lotniczy. W sobotę wielu pokazom przeszkodził deszcz, ale i tak piloci pokazali swój kunszt. Zaprezentowali się mistrzowie akrobacji oraz samoloty historyczne.
Nie zabrakło również maszyn z biało-czerwonymi szachownica.

Ten Piknik ma dla Muzeum Lotnictwa Polskiego szczególne znaczenie. W ramach zaangażowania się w ogólnopolskie obchody uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia lotnictwa polskiego, jednym z celów instytucji jest przypomnienie i podkreślenie, że krakowskie lotnisko Rakowice-Czyżyny było jednym z najstarszych w Europie, a pierwszym w niepodległej Polsce.

Wśród zaproszonych pilotów są: Artur Kielak (m.in. srebrny i brązowy medalista Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju w 2015 r.), Jurgis Kairys (wielokrotny mistrz Świata i Europy Międzynarodowej Federacji Lotniczej), Uwe Zimmermann (pilot akrobata, mistrz wyścigów motorowych). Rekonstrukcje walk powietrznych prezentuje grupa Retro Sky Team (Słowacja).

Co się tyczy latających zabytków oraz replik historycznych samolotów, to są to m.in. samoloty Tiger Moth z 1939 r. i Taylorcraft Auster z 1940 r.

Ramowy program XIV Małopolskiego Pikniku Lotniczego w niedzielę 24 czerwca
Od 9.00 - wstęp dla publiczności na teren pokazów;
10.00-19.30 - prezentacje militarnych grup rekonstrukcyjnych;
10.00-14.00 - I blok pokazów lotniczych - przewidywany czas jednego pokazu - do 15 minut;
12.00 - oficjalne rozpoczęcie drugiego dnia imprezy - przemówienie dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz grupowy skok spadochroniarzy
14.45-19.00 - II blok pokazów lotniczych - przewidywany czas jednego pokazu - do 15 minut;
19.30 - zakończenie drugiego dnia imprezy.

Teren dla publiczności dostępny w godzinach 09.00-19.30. Atrakcje towarzyszące: wesołe miasteczko, stoiska handlowe, wystawiennicze i gastronomiczne.

opr.s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl