Aktualności
Poniedziałek, 26 czerwca 2017 22:49

Trwa Letni Festiwal Opery Krakowskiej

21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej rozpoczął się 9 czerwca i potrwa jeszcze do 2 lipca 2017 roku. Jutro na Wawelu Carmen Georgesa Bizeta
W ramach tej edycji Letniego Festiwalu melomani mieli już okazje do wielu spotkań z wspaniałą muzyką i znakomitymi artystami. Festiwal odbywający się w tym roku pod hasłem „Teatr Opery” rozpoczęła premiera „Opowieści Hoffmanna” Jacques’a Offenbacha. To opowieść o trzech nieszczęśliwych miłosnych tęsknotach poety, które uosabiają trzy niezwykłe kobiety. Najtrwalszym uczuciem, które nie przynosi rozczarowań okazuje się jednak miłość do Muzy - Sztuki. Spektakl wyreżyserował Michał Znaniecki, jeden z najgłośniejszych współczesnych reżyserów operowych, który jest również autorem kostiumów.


Serię spotkań widzów z muzyką i poezją w ramach trwającego od kilku miesięcy cyklu „Pieśń – Teatr Słowa” zwieńczył „Koncert finałowy” w którym zaśpiewali: pomysłodawczyni i kierownik artystyczny projektu - Katarzyna Oleś-Blacha oraz Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Mariusz Godlewski. Śpiewakom towarzyszzyli Olga Tsymbaluk (fortepian), Jacek Kopiec (akordeon), Krzysztof Cyran (gitara) oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Jak co roku na czas festiwalu Opera opuszcza swój gmach i gości na jednym z najpiękniejszych miejsc - Dziedzińcu Arkadowym zamku na Wawelu. Tam odbył się tegoroczny koncert „Arie Oper Świata” i tam też w wtorkowy wieczór zabrzmi słynna habanera, seguidilla i toast torreadora. Operę „Carmen” Georgesa Bizeta w reżyserii Laco Adamika rozpocznie się o 20:3o a w tytułowej partii usłyszymy Iryna Zhytynska, jako Don José Pawła Skałubę, a w roli Micaëli Wiolettę Chodowicz.

Opera Krakowska zaprasza także na galę baletową „Grand pas…!”, dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego która odbędzie się 29 czerwca o godz. 20.30 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku na Wawelu. Wystąpią znakomici polscy i zagraniczni artyści. Zatańczy Polski Balet Narodowy z solistami Yuką Ebihara i Dawidem Trzensimiechem, którzy wykonają słynne „Bolero” do muzyki Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora.

Krakowska gala baletowa jest wielkim świętem baletu zarówno dla widzów, jak i samych artystów. To wyjątkowe spotkanie środowiska baletowego i jedyna w swoim rodzaju sposobność, by wymienić doświadczenia i wspólnie przeżywać piękno tańca.


Opera Krakowska po raz kolejny podjęła współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie. Na scenie przy Lubicz już kilkukrotnie prezentowali się studenci tej uczelni. Tym razem „Straszny dwór” Stanisława Moniuszk był spektaklem dyplomowym młodego dyrygenta – Joachima Kołpanowicza, który w tym sezonie w Operze poprowadził m.in. „Barona cygańskiego”.

Na zakończenie Festiwalu Opera zaprosi na „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra

Więcej informacji o programie i biletach na stronie Opery Krakowskiejoprac. na podstawie mat. prasowego
WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Reklama
Chlebek
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl