Golemo
Aktualności
Wtorek, 3 kwietnia 2018 18:50

Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie (zdjęcia)

Ponad 1000-letnia tradycja, zastęp dzielnych wojów i zaradnych białek, starcie dwóch wielkich armii – te i inne atrakcje miały miejsce 3 kwietnia na Kopcu Krakusa.
Podczas Tradycyjne Święta Rękawki poza rekonstrukcjami wydarzeń i zwyczajów średniowiecznych nie zabrakło również odwołań do mitologii – motywem przewodnim były bowiem „Słowiańskie zaświaty“.

W dawne czasy mogliśmy się przenieść dzięki Centrum Kultury Podgórza i drużynie Wojów Wiślańskich KRAK, którzy w 2001 roku postanowili powrócić do historycznych korzeni święta. Od tamtej pory, co roku – we wtorek po Wielkanocy – pod Kopcem Krakusa można zobaczyć, jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, potyczki zbrojne wojów oraz tradycyjne obrzędy odprawiane z okazji nadejścia wiosny.

W tym roku bliżej poznaliśmy słowiańską mitologię i wierzenia związane z pochówkiem zmarłych. Po bitwie Wiślan, którzy zmierzą się z najeźdźcami zobaczmy, jak Weles – srogi pan podziemi – odprowadzi dusze poległych wojów do Nawii, krainy zmarłych.
Było też można zobaczyć rekonstrukcję charakterystycznego dla wieków średnich pochówku antywampirycznego.

Rękawka to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązujące do pogańskich obrzędów związanych z zaduszkami wiosennymi, przypadającymi na okres przesilenia wiosennego. Rękawka związana jest także z legendą o kopcu Kraka, usypanym po śmierci króla – według tradycji ziemię, z której usypano kopiec noszono w rękawach – stąd nazwa święta. Współczesne obchody święta Rękawki organizowane są od 2000 roku.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Dzielnicy Podgórze
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl