Aktualności
Czwartek, 7 listopada 2013 20:37

Tatrzańska olimpiada oficjalnie zgłoszona

Polski Komitet Olimpijski oficjalnie zgłosił dziś Kraków jako miasto zamierzające ubiegać się o prawo organizowania w 2022 r. XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich – poinformowała Jagna Marczułajtis-Walczak, która po stronie polskiej koordynuje całe przedsięwzięcie. Decyzja, które miasto otrzyma prawo organizacji igrzysk, zapadnie w wakacje 2015 r.
W piśmie kierowanym do przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – dr Thomasa Bacha - prezes PKOl Andrzej Kraśnicki wyraził pełne poparcie dla powstałej w Krakowie inicjatywy. Wskazał przy tym na rolę królewskiego miasta w historii Polski, jej kulturze, nauce i sporcie, przypominając m.in. że to właśnie pod Wawelem w roku 1919 zawiązany został Polski Komitet Olimpijski. Podkreślił także, że Kraków jest miastem ludzi młodych i dynamicznych, lubiących sport i znających się na nim. Zwrócił też uwagę na fakt, iż baza sportowa jaką dysponuje już obecnie i jaką – we współpracy ze słowackimi partnerami po drugiej stronie Tatr – zamierza do roku 2022 przygotować, gwarantuje sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów olimpijskich i paraolimpijskich. Prezes A. Kraśnicki zapewnił przy tym, że tradycyjna polska gościnność i otwarcie na świat oraz odpowiednio przygotowane kadry (w tym – wolontariusze) sprawią, iż wszyscy uczestnicy igrzysk Kraków’2022 czuć się tu będą znakomicie a to powinno sprzyjać znakomitym wynikom osiąganych przez nich na poszczególnych arenach sportowych.

Do listu – zgłoszenia przygotowanego zgodnie z wymogami Karty Olimpijskiej i specjalnej procedury aplikacji i (w kolejne fazie ) - kandydatury przygotowanego przez Polski Komitet Olimpijski został dołączony list Prezydenta Miasta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego. On także wymienia najważniejsze atuty aplikującego miasta i zapewnia, że w razie powierzenia Krakowowi roli miasta – gospodarza igrzyska pozostawią w mieście i w regionie tatrzańskim niezwykle bogate i unikatowe dziedzictwo w zakresie sportu i kultury z jednoczesnym pełnym poszanowaniem zasad ochrony środowiska naturalnego. Pan Prezydent informuje także o pełnym poparciu idei zorganizowania igrzysk w roku 2022 udzielonym tej inicjatywie przez rządy Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej. Do swego listu dołącza treść uchwały Rady Miasta Krakowa, która zdecydowała o podjęciu starań o zdobycie prawa ubiegania się o przyznanie miastu roli gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

W związku z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego w Krakowie 24 października b.r. zostało zarejestrowane stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego pod nazwą Komitet Konkursowy Krakow 2022. Członkami założycielami są Gmina Miejska Kraków, Województwo Małopolskie i Miasto Zakopane. Przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia została Jagna Marczułajtis - Walczak.

Zgłoszenie Krakowa dokonane przez PKOl w dniu 7 listopada 2013 r. oznacza, że dochowany został wyznaczony przez MKOl na 14 listopada br. graniczny termin nadsyłania do Lozanny zgłoszeń miast – pretendentów. Następnym elementem procedury będzie podpisanie do dnia 1 grudnia br. (przez Miasto i PKOl) dokumentu potwierdzającego znajomość wszystkich procedur aplikacyjnych oraz wpłacenie (w tym samym terminie) opłaty „startowej” w wysokości 150 tys. USD. Na dni 4-6 grudnia br. MKOl wyznaczył w Lozannie seminarium informacyjne dla wszystkich miast, które przed 14 listopada oficjalnie zgłoszą chęć ubiegania się o igrzyska. Na rok przyszły z kolei zaplanowano m.in.: program „obserwacyjny” w czasie igrzysk Soczi, złożenie formularza aplikacji i szeregu listów gwarancyjnych oraz ich analizowanie przez MKOl i współpracujących z nim ekspertów. W połowie 2014 r. Komitet Wykonawczy wskaże finalistów – miasta, które będą odtąd określane już nie jako „zgłaszające się” lecz – „kandydujące”. Na tym etapie – do stycznia 2015 r. - niezbędne będzie przygotowanie kolejnych dokumentów, bardziej przybliżających organizację imprezy, po czym kandydujące miasta zwizytują członkowie Komisji Oceniającej MKOl. Po ich raporcie, przedstawionym w maju/czerwcu członkom MKOl, ci ostatni 31 lipca 2015 roku na 127. sesji Komitetu w Kuala Lumpur wskażą w tajnym głosowaniu miasto-gospodarza igrzysk w roku 2022.

Źródło: materiały prasowe, zdj. Michał Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl