Festiwal Kiepury
Aktualności
Piątek, 28 maja 2021 13:19

Szpital tymczasowy w EXPO Kraków kończy swoją działalność

Przed krakowską halą EXPO, w której jeszcze funkcjonuje największy małopolski szpital tymczasowy, wojewoda małopolski Łukasz Kmita przedstawił plan przywracania temu obiektowi pierwotnych funkcji. W briefingu uczestniczył również prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o. Artur Asztabski.
- Dzięki szpitalom tymczasowym mieliśmy łącznie prawie 500 dodatkowych łóżek. Hospitalizowanych było w nich prawie 1400 pacjentów, w tym ponad 450 w krakowskiej hali EXPO. Utworzenie szpitali tymczasowych było projektem bezprecedensowym. Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego podjął taką decyzję, chcąc w jak najszerszym zakresie zabezpieczyć Polaków przed trzecią falą epidemii. Byliśmy na nią gotowi, zanim sytuacja nadeszła. Zrobiliśmy wszystko, co tylko było w naszej mocy, aby dać Polakom ochronę. Przeciwnik był nader trudny. Konieczne było wykorzystywanie najgłębszych rezerw. Szpitale tymczasowe – wobec eskalacji pandemii – okazały się rezerwą strategiczną. Trudno sobie wyobrazić, co by było, gdyby nie zostały przygotowane albo zostały przygotowane za późno – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Liczba pacjentów z COVID-19 cały czas spada. Aktualnie wynosi ona 476 (dane z 28.05.2021 r.). To wręcz nierealne, że jeszcze kilka tygodni temu – 6 kwietnia – w małopolskich szpitalach przebywało 3051 osób zakażonych koronawirusem.

Poprawa sytuacji epidemicznej pozwala „uwalniać” kolejne łóżka „covidowe”. Maksymalnie w Małopolsce było ich 4282. Decyzją wojewody małopolskiego Łukasza Kmity baza ta sukcesywnie dostosowywana jest do bieżących – zmniejszających się – potrzeb. Obecnie w szpitalach udostępnionych jest 1730 łóżek dla pacjentów z COVID-19. „Uwolnionych” zostało zatem ponad 2,5 tys. łóżek. Nie jest też zatem konieczne tak szerokie wykorzystanie szpitali tymczasowych.

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia z 24.05.2021 r. dla Szpitala im. Ludwika Rydygiera świadczenia opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 będą realizowane w szpitalu tymczasowym EXPO do 31.05.2021 r. włącznie. Już niebawem halę opuszczą ostatni pacjenci. Według dzisiejszego raportu jest tam jeszcze 9 osób. Lada moment zostaną wypisane do domu.

Zgodnie z decyzjami Ministra Zdrowia rozpoczęcie procesu przywracania do stanu pierwotnego obiektów należących do Targi w Krakowie Sp. z o.o. powinno nastąpić w terminie 1-15.06.2021 r. Do 15.07.2021 r. będą trwały prace związane z demontażem infrastruktury szpitalnej. Prace te będzie prowadziła Chemobudowa Kraków S.A., czyli firma, który zrealizowała wcześniej prace adaptacyjne.

- 31 maja ostatni pacjent opuści mury szpitala tymczasowego w EXPO. Budowa tej placówki to był trudny projekt, którego budowa trwała miesiąc. Tworzyliśmy obiekt, który nigdzie wcześniej nie funkcjonował. Udało się utworzyć zespoły medyczne zarówno spośród pracowników Szpitala im. Rydygiera, jak i z osób delegowanych przez Pana Wojewodę. Serdecznie dziękuję wszystkim medykom pracującym w szpitalu tymczasowym, straży pożarnej oraz wojsku. To dzięki nim ta placówka funkcjonowała w trudnym dla Małopolski okresie – mówi prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o. Artur Asztabski.

Szpital tymczasowy w krakowskiej hali EXPO rozpoczął swą działalność 19 marca. Początkowo zostało przygotowanych 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. 6 kwietnia – po niespełna trzech tygodniach funkcjonowania – szpital uruchomił 300 łóżek, w tym 20 respiratorowych.


Na 1 czerwca 2021 roku sześć placówek zostanie odcovidowionych:
- Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,
- Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie,
- Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie,
- 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku,
- Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie.

W przygotowaniu są kolejne decyzje zmniejszające bazę łóżek w kolejnych placówkach medycznych

Szczepienia są też prowadzone w krakowskiej hali EXPO. Dotychczas wykonano ich tu ponad 87 tysięcy. Szpital tymczasowy kończy swoją działalność, ale szczepienia w tym miejscu będą prowadzone nadal.

opr.s/ zdj. MUW w Krakowie

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl