Golemo
Aktualności
Piątek, 30 października 2020 23:50

Szpital powiatowy w Zakopanem stanie się szpitalem jednoimiennym

ZAKOPANE. O przekształceniu Szpitala Powiatowego im. T. Chałubińskiego w placówkę specjalistyczną, jednoimienną - poinformowano podczas konferencji prasowej. Decyzja o zmianie obowiązywać będzie od 6 listopada.
- Otrzymaliśmy decyzję wojewody małopolskiego, na mocy której szpital od 6 listopada pozostaje na drugim stopniu zabezpieczenia świadczeń medycznych w leczeniu pacjentów z Covid-19. 152 łóżka dla osób z potwierdzoną chorobą, 6 dla pacjentów z podejrzeniem choroby i 16 miejsc intensywnej terapii dla tych pacjentów - powiedziała dr Małgorzata Czaplińska, dyrektor ds. lecznictwa. Szpital ma zapewnić 174 łózka dla pacjentów "covidowych".

Jak dodała - "na razie trwają negocjacje dyr. Reginy Tokarz z NFZ, bo to on zarekomendował nasz szpital wojewodzie - co do naszego dalszego funkcjonowania wobec pacjentów nie-covidowych".

Wszystkie poradnie mają nadal funkcjonować, zapewniając też opiekę całodobową. Dyrekcja szpitala planuje budowę ścianki działowej - przepierzenia, przy wejściu do szpitala, by zachować reżim sanitarny, dzięki czemu pacjenci nadal będą mogli korzystać z poradni. Przeniesiona zostanie z powodów logistycznych poradnia ortopedyczna.

- Co się tyczy SOR-u, nie mamy żadnych ustaleń, negocjujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli będziemy znać decyzje - przekażemy ją w przyszłym tygodniu - zapewniła.

- Na porodówce i oddziale dziecięcym zapewniamy świadczenia tylko dla pacjentów, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa. Na pozostałych oddziałach - ci, którzy mają ujemny wynik i są stabilni zostaną wypisani do domów. Pozostali, wymagający opieki medycznej zostaną przeniesieni do okolicznych szpitali, przede wszystkim do Nowego Targu. Wykonywane będą tylko operacje i zabiegi dla pacjentów "covidowych". Od 6 listopada musimy ruszyć w nowej formule, więc inne kwestie musimy jeszcze wyjaśnić - tłumaczyła dr Małgorzata Czaplińska. - Rozumiem, że pacjenci są zaniepokojeni, ale nie mogę na razie przekazać więcej informacji - dodała.

Obecnie szpital powiatowy dysponuje 200 łóżkami. Ale wobec wprowadzanych zmian potrzeba będzie więcej miejsca dla pacjentów - dostęp do źródeł tlenowych, więcej przestrzeni dla pacjentów do terapii i pielęgnacji.

- Musimy zapewnić intensywną terapię pod 16 respiratorów i tyle urządzeń mamy, ale staramy się o dodatkowe i mamy zapewnienie, że do nas trafią. Anestezjolodzy są uprawnieni do obsługi respiratorów. Wiadomo, ze nie będą wykonywane planowe zabiegi operacyjne, więc na dziś - liczba anestezjologów jest wystarczająca. Nie wiem jak będzie za tydzień - ilu lekarzy będzie chorych. Teraz jest kilkanaście osób z personelu chorych i kilkanaście zakażonych. Zajętych jest ok 60 łóżek "covidowych". Mamy środki ochrony osobistej, ale poszło zamówienie do Agencji Rezerw Materiałowych o kolejne - wymienia dr Czaplińska.

Na pytanie, co w sytuacji zwiększonej liczby osób potrzebujących pomocy - a taka co roku ma miejsce na przełomie roku - zastępca dyr. d/s lecznictwa odpowiada: - Zakopane to miejsce turystyczne. Jak ruch nie będzie wstrzymamy, to na Sylwestra będzie problem.

s/ zdj. Piotr Korczak

źródło: podhale24

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl