Wtorek, 23 kwietnia | Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
18.05.2009 | Czytano: 96

Szlak Architektury Drewnianej ponownie otwarty

- Szlak Architektury Drewnianej to jeden z elementów tworzenia magii regionu. Odwiedzający SAD to głównie mieszkańcy Małopolski. Wielkim wyzwaniem dla nas jest promocja Szlaku i Małopolski poza naszym regionem i zagranicą, aby turysta zwiedzał nie tylko Kraków, lecz całe województwo. Wzorem dla nas Tyrol ze swoją stolicą Innsbruckiem – powiedział podczas konferencji prasowej Wicemarszałek Leszek Zegzda.

Promocja obiektów architektury drewnianej i zwiększenie liczy turystów podróżujących po Szlaku to główne cele projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”, które Małopolska Organizacja Turystyczna realizuje na zlecenie Województwa Małopolskiego. O szczegółach projektu poinformowali podczas konferencji prasowej Wicemarszałek Leszek Zegzda, Elżbieta Kantor – Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki UMWM, Jan Wieczorkowski – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Paweł Mierniczak – Dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

W terminie do 30 września turyści będą mogli zwiedzać 56 sakralnych obiektów drewnianych (znacznie więcej niż w ubiegłym roku!). Obiekty te otwarte są trzy dni w tygodniu przez cztery godziny dziennie. Można je zwiedzać na 6 trasach – krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i gorlicko–nowosądeckiej. W tym czasie zobaczyć można wnętrza, na co dzień zamknięte lub otwierane tylko na nabożeństwa. Można także wpisać się do księgi pamiątkowej i zapytać osobę udostępniającą o ciekawostki związane z zabytkiem.

Dodatkowo, w okresie 20 czerwca – 5 września 2009 odbędzie się cykl 12 koncertów pod wspólnym tytułem „Muzyka zaklęta w drewnie” w drewnianych obiektach znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Pierwszy koncert z tego cyklu będzie miał miejsce 20 czerwca o godz. 20.00 w amfiteatrze znajdującym się przy kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych. Podczas inauguracyjnego koncertu wystąpi Krakowska Opera Kameralna prezentując udramatyzowane oratorium "Pieśń nad Pieśniami" Króla Salomona. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Jednym z elementów projektu jest także opracowanie wydawnictw na temat Szlaku Architektury Drewnianej – czterech ulotek o kościołach UNESCO oraz mapy poświęconej całemu szlakowi. W ramach realizacji projektu obiekty wpisane na szlak w roku ubiegłym zostaną oznakowane kierunkowymi znakami drogowymi, które ułatwią turystom dotarcie do tych miejsc. Przeprowadzony zostanie konkurs fotograficzny, którego tematem przewodnim będzie architektura drewniana. Cały czas podczas trwania projektu realizowana będzie szeroka akcja promująca zwiedzanie szlaku.

Zakończenie projektu planowane jest na grudzień 2009. Projekt zrealizowany na zlecenie Województwa Małopolskiego, sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

Fot. Agata Złonkiewicz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl