Golemo
Aktualności
Wtorek, 7 stycznia 2014 14:13

Szczawnica: Orszak Trzech Króli

Parafia pw. Św. Wojciecha BM oraz szczawnicki oddział Akcji Katolickiej byli organizatorami Orszaku Trzech Króli. Orszak po praz pierwszy odbył się w Szczawnicy w ub. roku.
Barwny korowód przeszedł ulicami miasta w godzinach 11.45 do 12.00. Pochód rozpoczął się w altance Parku Dolnego, skąd wyruszono w kierunku ulicy Głównej podążając do kościoła. „Orszak Trzech Króli” składał się z dzieci i młodzieży przebranej za postacie z „Jasełek”, kapeli góralskiej „Ze Scownic” kierowanej przez Zbigniewa Przychodzkiego, który zagrał razem z Pawłem Tokarczykiem i Robertem Gondkiem; w Trzech Króli jadących konno wcielili się Andrzej Mos oraz Grzegorz i Jarosław Nieciowie; w Orszaku uczestniczyli także dorożkarze, nauczyciele w tym Dyrektor Gimnazjum Publicznego Sebastian Walosczyk, przedstawiciele władz samorządowych w osobie burmistrza Grzegorza Niezgody, v-ce burmistrza Tomasza Moskalika i zastępcy przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Warzechy i licznie zebranych pozostałych parafian. Również dorośli, którzy przyłączyli się do Orszaku przebierali się za Trzech Króli lub przynajmniej założyli korony. Pochód zabezpieczała Straż Miejska.

Stosunkowo małą odległość dzielącą Park Dolny od kościoła parafialnego pokonano dopiero w godzinę. Przemarszowi towarzyszyły odgrywane przez młodzież Jasełka. Dzieci ze scholi prowadzonej przez ks. Grzegorza Gila śpiewały religijne piosenki a także częstowały wszystkich cukierkami po to, aby same nauczyły się dzielić i obdarowywać innych tym, co mają. Całość prowadziła Halina Mastalska z Akcji Katolickiej, pomagał jej Aleksander Majerczak.

Orszak Trzech Króli organizowany jest także w innych miejscowościach w Polsce. To piękna inicjatywa, która ma na celu uświetnienie obchodów Święta Objawienia Pańskiego i upamiętnienie hołdu, jaki Trzej Królowie złożyli Jezusowi. Podobnie dary mirry, kadzidła i złota złożono Dzieciątku w kościele w Szczawnicy. Na zakończenie Orszaku Trzech Króli została odprawiona Msza św.

Agnieszka Stopka
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl