Aktualności
Czwartek, 16 listopada 2017 10:10

Szansa na dotacje na małopolskie zabytki

Nasz region może pochwalić się wspaniałą historią, tradycją i kulturą, a małopolskie zabytki zachwycają przyjezdnych z całego świata – w sumie jest ich w województwie małopolskim aż 50 tys. Już niebawem, dzięki konkursowi samorządu województwa "Ochrona zabytków Małopolski”, wiele z nich będzie mogło zostać odnowionych i zabezpieczonych przed nieuchronnym upływem czasu.
Właściciele zabytkowych obiektów jeszcze przez miesiąc – do 15 grudnia 2017 r. – mogą starać się o dotacje, na które przeznaczono aż 2,6 mln zł z budżetu województwa.

- Małopolska to region niezwykle bogaty w wyjątkowe skarby dziedzictwa, które zachwycają zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. Wśród nich można znaleźć wielowiekowe zamki i fortyfikacje, urokliwie położone pałace i dwory, a także wspaniałe kościoły czy klasztory. Ze względu na upływający czas ciągle konieczne są jednak prace nad ich odpowiednim zabezpieczeniem i renowacją, dlatego samorząd województwa każdego roku przeznacza coraz większe środki finansowe na ten cel. Od 1999 do 2017 dotacje z budżetu województwa wyniosły prawie 56 mln zł, dzięki czemu odnowiono niemal 1 700 obiektów w całym województwie - mówi Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za dziedzictwo kulturowe i turystykę. – Wszystkie te miejsca każdego roku przyciągają do Małopolski coraz więcej odwiedzających. Tylko w 2016 r. nasz region odwiedziło niemal 15 mln osób z całego świata, którzy zachwycają się nie tylko najbardziej znanymi, ale też mniejszymi zabytkami, które można znaleźć niemal w każdej miejscowości Małopolski – podkreśla Leszek Zegzda.

O przyznanie dofinansowania mogą starać się właściciele lub posiadacze zabytkowych obiektów, w tym m.in. osoby prywatne, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, parafie czy gminy wyznaniowe. Pieniądze przyznane w ramach dotacji mogą być przeznaczone chociażby na przeprowadzenie koniecznych prac budowlanych (takich jak wzmocnienia fundamentów i ścian, wymiana dachów) lub konserwację znajdujących się w nich obrazów, rzeźb czy polichromii. Dofinansowane mogą zostać też badania oraz przygotowanie projektów i dokumentacji konserwatorskich.

Więcej informacji na temat warunków przyznania dofinansowania można znaleźć tutaj.

opr. s/ Na zdj. Ruiny zamku w Rytrze – dzięki konkursowi "Ochrona zabytków Małopolski" w latach 2008-2011 i 2014-2015 były prowadzone tam niezbędne prace budowlane i archeologiczne

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl