Aktualności
Niedziela, 2 kwietnia 2017 22:49

Światła w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (zdjęcia i film)

TATRY/ NOWY TARG. Co roku w rocznicę śmierci papieża św. Jana Pawła II górale spotykają się przy Watrach Pamięci. Inną tradycją jest rozświetlanie krzyża na Giewoncie.
Od lat grupa ośmiu osób z Zakopanego i Kościeliska - 2 kwietnia rusza na Giewont, by dokładnie o godzinie 21.37 latarkami czołowymi oświetlić krzyż. W tym roku światełka widoczne były przez pół godziny.

Przypomnijmy - ten gest pamięci, z powodu ograniczeń obowiązujących w parku narodowym - Parkowcy już rok temu uznali za nielegalny.

W wydanym komunikacie Tatrzański Park Narodowy napisał: "Zdajemy sobie sprawę, że rocznica śmierci Jana Pawła II to dla większości Polaków chwila szczególna, dlatego w całym kraju organizowane są różne upamiętniające wydarzenia – msze, koncerty, wystawy. /.../ Do wszelkich inicjatyw podejmowanych w parku narodowym musimy podchodzić ze szczególną rozwagą. Światło, o którego pojawieniu się na Giewoncie dyskutujemy, które towarzyszy nam od tysięcy lat, a w Tatrach często ratuje życie – w pewnych sytuacjach jest zbawienne, w innych zaś jest czymś obcym i niepotrzebnym. Jeśli więc światło nie jest w danym miejscu potrzebne, to po prostu nie należy go stosować.

Mając w pamięci słowa Jana Pawła II i jego miłość do Tatr, poprosiliśmy organizatorów akcji o uszanowanie zasad obowiązujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. Chętnie włączymy się do pomocy w organizacji obchodów, ale w taki sposób, by nie wchodziły one w konflikt z nadrzędnym naszym obowiązkiem, czyli ochroną przyrody.

Obejrzyjcie film przygotowany z tej okazji.W wielu miejscowościach Podhala zapłonęły też dziś wieczorem Watry Pamięci. W dwunastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na szczycie stoku narciarskiego "Zadział" spotkanie zorganizował nowotarski oddział Związku Podhalan.

Zdjęcia Michała Adamowskiego do obejrzenia tutaj.

s/ zdj. Giewontu - Piotr Korczak
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl