Aktualności
Niedziela, 17 lipca 2016 16:50

Stan wody w potokach i rzekach jest coraz wyższy (zdjęcia i film)

Na Podhalu spadło już ok 75 mm deszczu - lokalnie nawet 100 mm. Opady przewidziane są jeszcze do końca dnia i w nocy. Suma opadów wyniesie od 115 mm do 130 mm.
- W wyniku intensywnych opadów deszczu wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki. Miejscami woda wystąpiła z koryt, przez co szlaki zostały podtopione (np. szlak dookoła Morskiego Oka). Zalana została również Jaskinia Mroźna, obecnie jest zamknięta. Taka sytuacja może utrzymać się jeszcze do jutra, a w przypadku dalszych obfitych opadów dłużej - informuje Ewa Holek-Krzysztof z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jeśli opady deszczu utrzymają się w kolejnych dniach - Jaskinia Mroźna będzie zamykana i wystąpią podobne utrudnienia na szlakach.

Strażacy w obu podhalańskich powiatach zanotowali kilkadziesiąt interwencji. Głownie wypompowywali wodę z zalanych piwnic. Usuwali też osuwisko w Stasikówce.

Przekroczony został już stan alarmowy Porońca, Białki i Dunajca.

Filmem pokazujący "wielką wodę na Białym Dunajcu" nakręcił Maciej Bryniarski.IMGW ogłosiło drugi, w trzystopniowej skali alert meteorologiczny. Przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Na zdjęciach w galerii poniżej - Białka miedzy Krempachami a Nową Białą.

s/ zdj. w galerii poniżej (1-5) Jakub Świst, (6-13) Wojciech.

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl