Aktualności
Czwartek, 21 września 2017 20:15

Stan alarmowy na Podhalu. Woda zalewa Nowy Targ (zdjęcia)

W związku z gwałtownym wzrostem poziomu wody na rzekach i potokach, po południu starosta Krzysztof Faber ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu nowotarskiego. Niestety deszcz nadal pada,a poziom wody w Dunajcu przekroczył już 4 metry.
Starosta wprowadził całodobowe dyżury w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu. To tu z gmin w całym powiecie mają napływać informacje o aktualnej sytuacji i zagrożeniach. Stąd też koordynowana będzie ewentualna pomoc.

Potok Czarny Dunajec ma przy moście na ulicy Kościuszki w Nowym Targu już cztery metry. Woda wylała z koryta i zbliża się do wałów przeciwpowodziowych. Potok ma ponad 4 m, czyli pół metra więcej niż wynosi stan alarmowy.

Tendencja jest rosnąca. Z prognoz wynika, że stan wody nadal będzie się podnosił, bo deszcz ma padać do rana.

Przekroczony został też stan alarmowy na Białce. W Trybszu potok osiągnął głębokość ponad 3 metrów.

Potok Czarny Dunajec na wysokości Nowego Targu jest w tej chwili najbardziej niebezpieczną rzeką na Podhalu.
Podczas gdy na innych rzekach i potokach poziom wody w miarę stabilizuje się, to tu cały czas, systematycznie idzie w górę. Z tych też okolic jest najwięcej zgłoszeń o podtopieniach. Strażacy są wzywani do wypompowywania wody z piwnic, udrażniania zatkanych przepustów i zabezpieczenia budynków przed wodą.

r/ zdjęcia Michał Adamowski

źródło: podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl