Piątek, 26 kwietnia | Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
20.07.2018 | Czytano: 10

Sprzęt medyczny z Małopolski wspiera chorych na Ukrainie

W pełni wyposażone ambulanse, niezbędny sprzęt medyczny, opatrunki czy lekarstwa – to wszystko w ostatnich latach Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przekazało potrzebującym sąsiadom zza naszej wschodniej granicy. Tym razem, dzięki porozumieniu z Polskim Zespołem Humanitarnym, pomocną dłoń ukraińskim placówkom podał Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu przekazując sprzęt, którzy pomoże walczyć z gruźlicą na Ukrainie.

- Dzięki środkom unijnym w naszych małopolskich szpitalach możemy przeprowadzać prawdziwą rewolucję. Modernizujemy placówki, tworzymy nowe oddziały, kupujemy najnowocześniejszy sprzęt. Takiej możliwości niestety nie mają nasi najbliżsi sąsiedzi. Dlatego, gdy otrzymujemy prośbę o wparcie, staramy się jak najszybciej na ten apel odpowiadać – w końcu chodzi o ludzkie zdrowie i życie. Teraz, gdy sytuacja na Ukrainie, a zwłaszcza na obszarach objętych wojną, jest dramatyczna nie możemy stać bezczynnie. Dlatego dzielimy się tym, czym możemy - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Szpital po unowocześnieniu oddziałów, ma dziś do dyspozycji najwyższej jakości aparaturę. Dlatego ten nieco wysłużony, ale wciąż sprawny i niezbędny do diagnozowania i rozpoczęcia konkretnej terapii sprzęt jednostka zdecydowała się przekazać ukraińskim placówkom. To między innymi do lecznicy w Stanicy Ługańskiej, gdzie na co dzień leczeni są pacjenci chorzy na gruźlicę, został przekazany aparat ultrasonograficzny (USG), aparat RTG ogólnodiagnostyczny oraz samochód sanitarny.

Sprzęt ten z pewnością pomoże tamtejszym lekarzom, a przede wszystkim pacjentom. Ich sytuacja jest bowiem dramatyczna. Brak odpowiedniego zaplecza medycznego, a przede wszystkim ogromna liczba cierpiących na gruźlicę wielolekooporną (wg. doniesień ministerstwa zdrowia to ok. 10 tys. osób) sprawia, że bez pomocy z zewnątrz placówka nie jest w stanie skutecznie walczyć z chorobą.

O przekazany w formie darowizny sprzęt wnioskował Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur. Instytucją odpowiedzialną za dostarczenie aparatów USG i RTG oraz samochodu sanitarnego był Polski Zespół Humanitarny.

opr, s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl