Wtorek, 23 kwietnia | Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
02.12.2022 | Czytano: 46

Sprzedaż mieszkań w Małopolsce i jej stolicy (art. sponsorowane)

Zakup mieszkania w Małopolsce wciąż wiąże się z dużym wydatkiem. Choć firmy deweloperskie sprzedają obecnie zauważalnie mniej lokali, nie pociągnęło to za sobą spadku cen. Czy to dobry moment na kupno mieszkania? Jakie są trendy na rynku, a jakie prognozy?

Sytuacja na rynku mieszkań w Krakowie


Firmy deweloperskie notują słabsze wyniki sprzedaży lokali mieszkalnych. Coraz mniej osób jest zainteresowanych zakupem mieszkania z rynku pierwotnego – winne temu są nie tyle preferencje kupujących, co sytuacja gospodarcza i słaba zdolność kredytowa Polaków.
Mimo niższych wyników sprzedażowych, firmy deweloperskie niezbyt chętnie stosują obniżki cen i trudno się temu dziwić – koszty budowy mieszkań są obecnie rekordowo wysokie. Zamiast więc obniżać ceny, wiele firm decyduje się na ograniczenie nowych inwestycji. To z kolei będzie skutkowało coraz mniejszą liczbą nowych lokali na rynku, a w efekcie może znów doprowadzić do dalszych wzrostów cen.
Osoby zainteresowane zakupem lokalu za gotówkę lub mające obecnie dobrą zdolność kredytową, nie powinny więc specjalnie zwlekać. W kolejnych kwartałach ceny mogą wzrosnąć, a i liczba lokali do wyboru może być niższa. Obecnie mieszkania na sprzedaż Kraków stanowią bardzo liczną grupę ofert – można swobodnie wybierać spośród lokali jednopokojowych, dwupokojowych, trzypokojowych lub większych i to w różnym rozkładzie i w wielu różnych lokalizacjach do wyboru.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Małopolsce


Deweloperzy notują spadki zainteresowania zakupem mieszkań nie tylko w Krakowie, ale w całej Małopolsce. Choć w mniejszych miejscowościach ceny lokali były niższe, a liczba ofert do wyboru ograniczona, ich również dotyczy ta negatywna tendencja.
Odpowiedzią wielu przedsiębiorstw deweloperskich na tę sytuację będzie redukcja nowych inwestycji, ich wstrzymanie, odłożenie na przyszłość lub rezygnacja z ich rozpoczęcia. Można przypuszczać, że działania te uderzą właśnie w bazę mieszkaniową mniejszych miejscowości, w których i tak powstawało mniej osiedli i nowych inwestycji. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta – mieszkania w dużych miastach zazwyczaj budzą większe zainteresowanie kupujących, łatwiej się sprzedają. Wynika to zarówno ze średnich zarobków lokalnych, które zazwyczaj są wyższe w dużych ośrodkach. Przyczyną jest też skala – zdecydowanie więcej osób mieszka w Krakowie niż w małej miejscowości.

Wciąż jest w czym wybierać


Zakup mieszkania w Małopolsce, a szczególnie w Krakowie, wiąże się z dużym zobowiązaniem finansowym. Prognozy nie są jednak optymistyczne – ceny lokali raczej nie spadną, ale zmniejszy się dostępność nowych ofert. Tego można być pewnym, gdyż wiele firm deweloperskich już radykalnie ograniczyła nowe inwestycje, a wkrótce mogą do nich dołączyć kolejne przedsiębiorstwa. Osoby zainteresowane zakupem lokalu mieszkalnego powinny więc dobrze przemyśleć termin tej decyzji – aktualnie na rynku pierwotnym jest jeszcze wiele ofert i łatwo o znalezienie lokalu w dogodnej lokalizacji, o preferowanym metrażu, układzie i standardzie. Za jakiś czas może to być trudniejsze.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl