Golemo
Aktualności
Niedziela, 14 maja 2017 14:18

Sprowadzono do kraju podejrzanego o zabójstwo

Z Austrii sprowadzono do Krakowa 46-letniego mężczyznę podejrzanego o zabójstwo Iwony Cygan. Przelot zabezpieczali policjanci Wydziału Konwojowego KGP oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wraz z Komendantem Głównym Policji nadinsp. dr. Jarosławem Szymczykiem przedstawił na piątkowej konferencji prasowej informacje na temat toczącego się śledztwa ws. zabójstwa Iwony Cygan. Komendant przyjmując z rąk szefa resortu gratulacje za rozwiązanie tej bulwersującej sprawy zapewnił, że zajmujący się tego typu sprawami zespoły Archiwum X zostaną wzmocnione.

- Sprawa została wyjaśniona dzięki profesjonalnym działaniom Policji. To sygnał do wszystkich przestępców: nie możecie spać spokojnie, nie możecie czuć się bezkarni - mówił szef MSWiA.

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk podkreślił rolę policjantów z krakowskiego zespołu Archiwum X, jak się potocznie nazywa śledczych, którzy badają sprawy sprzed lat. Wskazał także na doskonałą współpracę Policji polskiej i austriackiej.

Ekstradycja z Austrii 46-letniego podejrzanego do sprawy zabójstwa z 1998 r.odbyła się w czwartek 11.05. W godzinach popołudniowych, na części wojskowej lotniska w Balicach wylądował samolot Casa, którym przyleciał konwojowany z Austrii 46-letni podejrzany do sprawy zabójstwa sprzed 18 lat. Mężczyzna eskortowany był przez policjantów wydziału konwojowego KGP oraz policjantów Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Na płycie lotniska podejrzany został przekazany małopolskim policjantom wydziału konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy przetransportowali go bezpośrednio do Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich w Krakowie.

Obecnie śledztwo dotyczące zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan, kontynuuje Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Pod koniec grudnia ubr. i na początku bieżącego w tej sprawie zatrzymano na terenie Polski i postawiono zarzuty 8 osobom. Dziewiąta osoba ,46-latek, który ukrywał się na terenie Austrii poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Ponieważ Sąd Krajowy w Wiedniu zdecydował o ekstradycji podejrzanego, możliwe stało się sprowadzenie go do Polski i postawienie przez polskim wymiarem sprawiedliwości.

Do zabójstwa 17-letniej mieszkanki Szczucina (powiat dąbrowski) doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało dziewczyny zostało znalezione w miejscowości Łęka Szczucińska, przy wale Wisły znajdującym się w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Warszawy. Zwłoki znalazł przypadkowy mężczyzna, który na tych łąkach wypasał krowy. Sekcja zwłok wskazała na uduszenie jako przyczynę śmierci.

Ponieważ bezpośrednio po zabójstwie nie zdołano ustalić sprawcy, śledztwo zostało umorzone i odłożone „na półkę”. W Szczucinie po tych wydarzeniach (zginął również potencjalny świadek zdarzenia) panowała swoista „ zmowa milczenia”, wielu świadków wyemigrowało do m.in. Niemiec, Austrii czy USA.

Sprawą zainteresowało się krakowskie Archiwum X. Policjanci po zapoznaniu się z aktami postępowania i po analizie całego zdarzenia wystąpili z wnioskiem o podjęcie postępowania na nowo do prowadzenia.

W kwietniu 2016 r. śledztwo w sprawie zabójstwa przejmuje Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadząc dalej czynności wraz z Archiwum X. Śledczy przesłuchali szereg świadków, w tym niektórych po uzyskaniu przez nich statusu świadka incognito.

W październiku 2016 r. w miejscowości Łęka Szczucińska w ramach śledztwa przeprowadzony został eksperyment procesowy przy pomocy najnowszych zdobyczy techniki. Jego celem było ustalenie istotnych dla śledztwa okoliczności sprawy oraz weryfikacja posiadanych już materiałów dowodowych. Uzyskane rezultaty jak również uzupełniająca opinia biegłego z Collegium Medicum UJ pozwoliły m.in. na przekształcenie kwalifikacji sprawy z zabójstwa na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. W wyniku tych czynności zabezpieczono także zwój drutu, z którego prawdopodobnie odcięty był fragment będący narzędziem zbrodni.

Doskonała współpraca operacyjno – procesowa pomiędzy Policją a Prokuraturą pozwoliła na wykonanie wielu czynności, które stanowiły kamień milowy w tej sprawie.

opr.s/

źródło: Małopolska Komenda Policji

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl