Aktualności
Sobota, 20 stycznia 2018 22:25

Spotkanie stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia z Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim

KRAKÓW. - Jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II. Warto było tworzyć struktury „Dzieła Nowego Tysiąclecia" i zainwestować w młodych. Dzięki wam można z nadzieją myśleć o przyszłości Kościoła i Polski - powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Stypendyści zgromadzili się w Sali Okna Papieskiego, będącej świadkiem i symbolem miłości Jana Pawła II do młodzieży. - Patrzymy na to szczególne okno, które stało się częścią historii, nie tylko dla Krakowa, ale dla całego świata młodych. Tutaj w 1979 roku zaczęła się historia jego szczególnych rozmów i dialogów z młodymi - przypomniał metropolita.

Arcybiskup podzielił się swoim świadectwem, dotyczącym pierwszych chwil pontyfikatu Jana Pawła II. Był na Placu św. Piotra podczas pierwszej papieskiej mszy św. i doskonale pamięta entuzjazm wiernych, kiedy padły słynne słowa „Otwórzcie drzwi Chrystusowi".

- Po zakończeniu mszy św. na placu zostali młodzi. Nieoczekiwanie otwarło się okno i papież zaczął z młodzieżą rozmawiać: „ Wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście moją nadzieją" - wspominał Metropolita wypowiedź papieża, która stała się kluczowym przesłaniem całego pontyfikatu.

Arcybiskup odniósł się także do wizyty Jana Pawła II w Poznaniu w 1997 roku. Zaznaczył, że uderzającym dla niego momentem było papieskie wyznanie do młodzieży, w którym zapewnia ich, że nigdy go nie zawiedli, gdy mówił do młodych w 1983 roku w Polsce: „Wymagajcie od siebie, nawet wtedy, kiedy nikt od was niczego nie wymaga".

Metropolita życzył stypendystom, aby nie zabrakło im odwagi w dążeniu do Jezusa i otwieraniu coraz szerzej drzwi swoich serc.

- Stoicie na progu dojrzałości, przeżywacie piękny okres młodzieńczy - stawiajcie sobie wspaniale ideały, bądźcie konsekwentni w ich realizacji i wymagajcie od siebie. Stawajcie się autorytetami, to znaczy ludźmi, którzy mają odwagę myśleć samodzielnie, nie poddając się bezrefleksyjnej masie kłamliwych haseł - zachęcał.

Życzenia w imieniu fundacji złożył jej prezes - ksiądz Dariusz Kowalczyk. Wspomniał wygłoszony w Poznaniu wykład metropolity z 2006 roku, w którym arcybiskup podzielił się z młodymi swoim świadectwem powołania. Ks. Kowalczyk zapowiedział hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - „Promieniowanie Ojcostwa".

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

Joanna Folfasińska, zdj. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl