WSB
Aktualności
Czwartek, 22 września 2016 21:05

Spotkanie dotyczące aktualizacji Programu Ochrony Środowiska

Województwo Małopolskie przystąpiło do kolejnej aktualizacji Programu Ochrony Środowiska, nad którym pracuje od 2007 roku. Dokument określa zadania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Projekt zakończyć ma się w 2023 roku.
W Nowym Targu odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące aktualizacji programu. Wzięli w nim udział samorządowcy, urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska i mieszkańcy naszego subregionu.

A jest co poprawiać. W wielu miejscach naszego województwa stężenie w powietrzu szkodliwych dla zdrowia pierwiastków o kilkaset procent przekracza dozwolone normy. Bardzo widoczne jest to także na Podhalu, nad którym, szczególnie zimą, zaobserwować można gęsty smog.

Aktualizacja programu jest konieczna między innymi z powodu zbyt słabej dotychczasowej realizacji jego założeń. Na dzień dzisiejszy w skali województwa wykonano dopiero 8% założonego planu.

Nowy program w lepszy sposób odpowiadać ma także na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców województwa. Ci, jako główne priorytety, wskazali konieczność większej pomocy finansowej przy wymianie starych kotłów oraz wprowadzenie norm jakości węgla.

Na pierwszym z tych postulatów opierać się będą w głównej mierze działania województwa. Przez ostatnie 3 lata na bardziej ekologiczne wymienionych zostało 10 tys. kotłów. Teraz ta liczba ma być wielokrotnie wyższa, ponieważ ta metoda w najszybszy i najefektywniejszy sposób poprawia jakość powietrza wokół nas.

W najbliższym czasie władze województwa podejmą decyzję jakiej klasy kotły mogą być stosowane na terenie Małopolski. W grę wchodzą dwa rozwiązania: mniej restrykcyjne zakłada kotły 3 klasy, bardziej restrykcyjne zezwoli na montaż wyłącznie nowoczesnych, automatycznych kotłów 5 klasy. Ważne jest również to, że dozwolone mają być wyłącznie kotły jednofunkcyjne, które uniemożliwią palenie śmieci.

Na dzień dzisiejszy nie jest planowany całkowity zakaz palenia węglem na terenie całego województwa.

pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl