Aktualności
Czwartek, 5 października 2017 12:50

Śmigłowcem wywieziono ponad 3 tony śmieci z Tatr (zdjęcia)

Ponad 20 tys. złotych kosztował transport śmieci z Doliny Suchej Kasprowej na Kalatówki. Słowacki śmigłowiec trzykrotnie musiał kursować, aby zabrać zapakowane odpady. Akcję dodatkowo utrudniały warunki atmosferyczne i trudny teren.
- Są dwa zespoły trudności technicznych. Pierwszy to zejście ludzi do Doliny Suchej Kasprowej. Pracownicy, którzy będą podczepiali worki ze śmieciami muszą być odpowiednio wyszkoleni i muszą tam dostać się na linach używając technik alpinistycznych. Drugi, to zgranie ludzi ze śmigłowcem przy bardzo zmiennej pogodzie - zaznacza Wojciech Masewicz, dyrektor generalny AVIBEKS-u nadzorujący całą akcję.

Transportowane odpady zbierały się w dolinie przez kilka lat. Znaleźć tam można było niemal wszystko, począwszy od śmieci, pozostawianych w Tatrach przez turystów, po fragmenty dachu - uszkodzonego przez wiatr halny.

Trudno dostępny teren wykluczył możliwość tradycyjnego transportu nagromadzonych śmieci na dół. Worki z odpadami podczepiano do trzydziestometrowej liny, która gwarantowała większe bezpieczeństwo. - Praca na tak dużej linie zwiększa bezpieczeństwo śmigłowca. Nie ma też obawy uszkodzeń w drzewostanie. Zapewni to także bezpieczeństwo remontowanego dachu schroniska na Kalatówkach. Stąd taka długość liny i wysokość śmigłowca nad ziemią - mówi Masewicz.

Za akcję sprzątania tatrzańskiej doliny zapłaciły Polskie Koleje Linowe, których górna stacja Kolei Linowej na Kasprowy Wierch znajduje się tuż nad Doliną Suchą Kasprową.

tekst i zdj. Marcin Szkodziński

źródło: podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl