Aktualności
Środa, 23 stycznia 2013 13:43

Sąd utrzymał wyrok: dyrektorka szkoły znęcała się nad nauczycielami

Sąd Apelacyjny w Nowym Sączu utrzymał w mocy karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięcioletni okres próby dla Anny A. byłej dyrektorki Zespołu Placówek Oświatowych w Podobinie, która znęcała się nad nauczycielami.
Anna A. znęcała się psychicznie nad nauczycielami, poniżała i upokarzała ich, przez co jedna z nauczycielek popełniła samobójstwo.

Oprócz dwuletniego więzienia w zawieszeniu, sąd zakazał Annie A. pełnienia funkcji dyrektora w szkołach przez 5 lat. Ma także zapłacić rodzinie zmarłej nauczycielki 5 tys. zł zadośćuczynienia i pokryć koszty sądowe.

Sąd uznał, że Anna A. od 1998 roku złośliwie łamała prawa nauczycieli szkoły poprzez m.in. znęcanie się psychiczne, upokarzanie, szykanowanie ich, grożenie utratą pracy, krytykowanie. Zdaniem sądu dyrektorka doprowadziła do obniżenia samooceny nauczycieli, utraty wiary we własne możliwości, wywołała u nich silne reakcje stresowe i doprowadziła do rozstroju nerwowego.

Jedna z nauczycielek, Bernadetta G., która w wyniku szykan w styczniu 2010 r. popełniła samobójstwo, pozostawiła trzy listy pożegnalne, które adresowane były do rodziny, wizytatora kuratorium oświaty i dyrektorki szkoły. W listach tych wskazywała winną swojej tragedii.

opr. s/

źródło: pap

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl