Aktualności
Niedziela, 14 sierpnia 2016 11:12

Sabałowa Noc w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)

Sabałowa Noc była finałem kończących się dziś jubileuszowych 50. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej. Na scenie pod Termami Bukovina odbyły się ceremonie pasowania na Zbójników i nadania tytułu Wiyrchwo Orlica. Na finał był pokaz sztucznych ogni i koncert zespołu Golec Orkiestra.


Sobotnią zabawę rozpoczęły koncerty zespołu Rzoz i zespołów regionalnych z gminy Bukowina Tatrzańska. Na koniec bukowianie zatańczyli zbójnickiego, który rozpoczął główną część Sabałowej Nocy. Otworzyła ją melodia trombit, na których zagrali goście wieczoru - Łukasz Paweł Golcowie.- Sabałowa Noc to czas zbójników i wyjątkowa chwila - zaczął dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartłomiej Koszarek i przedstawił Hetmana Zbójnickiego Stanisława Hodorowicza, który od tej chwili czuwał nad ceremonią i akceptował kolejne kandydatury na Wiyrchową Orlicę i Zbójnika. Godności te nadawane są za zasługi dla Bukowiny Tatrzańskiej, kultury ludowej i Podhala.

Wiyrchowymi Orlicami zostały w tym roku: dr Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, finansistka i skarbnik Powiatu Tatrzańskiego Joanna Gronkowska oraz regionalistka i konferansjerka Zofia Stanuch z Kościeliska.Na Zbójników pasowano natomiast: leśnika i myśliwego z Bukowiny Tatrzańskiej Tomasza Dziadonia, marszałka Małopolski Jacka Krupę, góralskiego krawca Józefa Wojtasa z Jurgowa, fotografa Tomasza Tomaszewskiego i braci Golców - Łukasza i Pawła.Po pasowaniu goście zeszli ze sceny i z pochodniami zeszli w dolinę. Tam, wśród publiczności, rozpalili watrę.

Na finał odbył się widowiskowy pokaz sztucznych ogni i koncert zespołu Golec Orkiestra. Potem zagrały jeszcze Baciary.

r/ zdjęcia w tekście Robert Miśkowiec, w galerii poniżej - Piotr Korczak

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl