Aktualności
Środa, 6 grudnia 2017 08:25

Ruszył program profilaktyki chorób naczyń mózgowych

Kilka tysięcy osób może liczyć na bezpłatną diagnostykę chorób neurologicznych w ramach projektu profilaktycznego „Pomyśl o mózgu” realizowanego przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.
Blisko 2,5 mln zł przyznało Ministerstwo Zdrowia Krakowskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jana Pawła II na wdrożenie programu profilaktyki chorób naczyń mózgowych. Projekt wymyślony przez małopolskich neurologów ma poprawić dostęp pacjentów do niezbędnej pomocy lekarzy i badań diagnostycznych oraz przyczynić się do szybkiego wykrywania udarów.

W ramach programu „Pomyśl o mózgu” krakowska lecznica zaprosi do współpracy lekarzy rodzinnych z 66 poradni w trzech województwach: małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Zainteresowani medycy przejdą specjalne szkolenia z zakresu czynników ryzyka udarów i pierwszych symptomów rozwijającej się choroby. Do ich zadań będzie należało przeprowadzanie bezpłatnych badań diagnostycznych wśród pacjentów w wieku 40–65 lat, którzy z różnych względów mogą być narażeni na tego rodzaju schorzenia.

Neurolodzy chcą, żeby badania przesiewowe przeszło ok. 6 tys. pacjentów. U każdego z nich lekarz rodzinny wykona standardową diagnostykę internistyczną pod kątem ryzyka wystąpienia udaru. Chorzy wymagający dokładniejszych badań laboratoryjnych albo obrazowych zostaną na nie skierowani w trybie pilnym, czyli bez ustawiania w kolejce, a opiekę nad nimi przejmie krakowski ośrodek.
Z udarem mózgu co roku musi zmierzyć się 70 tys. Polaków.

W przypadku udarów kluczowe znaczenie ma czas, w jakim chory otrzyma niezbędną mu specjalistyczną pomoc. Wielu pacjentów lekceważy jednak niepokojące symptomy rozwijającej się choroby.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl