Aktualności
Czwartek, 21 marca 2013 22:50

Ruszają Targi Wielkanocne w Krakowie

W piątek, 22 marca rozpoczną się na krakowskim Rynku Głównym Targi Wielkanocne. Wezmą w nich udział wystawcy z Polski, a także z Litwy, Słowacji Ukrainy oraz Węgier. Impreza potrwa do poniedziałku, 1 kwietnia.
Na stoiskach będzie można kupić m.in. stroiki, koszyki, palmy, świeczki, wydmuszki, ręcznie malowaną porcelanę, obrusy świąteczne i wyroby regionalne. W targach zapowiedziało swój udział blisko 50 kupców.

23 marca o godz. 11:30 i 12:15 wystąpi na Rynku Zespół Regionalny "Juzyna" z Zawoi, a o godz. 12:40 wystąpi zespół "After Day". W południe odbędzie się uroczyste otwarcie Targów Wielkanocnych oraz „Wielkanocnego Małopolskiego Smaku”, w którym weźmie udział 12 laureatów Festiwalu Smaku organizowanego przez Województwo Małopolskie. O godz. 12:30 odbędzie się wręczenie nagród zwycięzcom plebiscytu Dziennika Polskiego "Najlepsze koło gospodyń" i "Najlepsza gospodyni".

Przez trzy dni: 22 marca - 24 marca, na wybranych stoiskach prezentowane będą tradycyjne produkty i potrawy charakterystyczne dla Świąt Wielkiej Nocy. Będzie można kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, smakowite wędliny i pieczywo oraz wiele innych regionalnych świątecznych przysmaków. Nie zabraknie również wielkanocnych ciast.

24 marca Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu 17 autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się tradycyjnie pod Barbakanem o godz. 11:30. Barwny korowód z palmami przejdzie ul. Floriańską, koło kościoła Mariackiego pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o godz.11:45 nastąpi poświęcenie palm, następnie zespoły prezentować się będą na Rynku Głównym.

25, 26, 27 marca, w godzinach 13:00-17:00, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza dzieci na wielkanocne warsztaty plastyczne, w czasie których będą mogły wykonać własnoręcznie pisanki, baranki, zajączki, koguciki, kurczaki i inne ozdoby wielkanocne oraz kartki świąteczne. Dzieci, które wykonają w czasie warsztatów najciekawsze prace, otrzymają upominki.

28 marca od godz. 10:00 zapraszamy do malowania pisanek z Dziennikiem Polskim.

W Wielka Sobotę, 30 marca, o godz. 10:00 odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Uczestnicy prezentacji otrzymają pamiątkowe dyplomy. Stoiska oceniane będą pod względem wrażeń wizualnych oraz pomysłu na ciekawe powitanie gości np. przyśpiewkami. Krakowianie i turyści zostaną zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12:00 poświęcone zostaną przyniesione koszyczki wielkanocne.

/ab
zdj. Anna Bachulska

źródło: krakow.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl