Aktualności
Piątek, 12 sierpnia 2016 21:37

Rozpoczyna się jubileuszowy Festiwal im. Jana Kiepury

W sobotę w Krynicy Zdroju zainaugurowana zostanie pięćdziesiąta edycja jedynego w swoim rodzaju święta polskiej piosenki - Festiwalu imienia Jana Kiepury.
Odbywający się rokrocznie w Krynicy Zdroju festiwal jest tym razem wyjątkowy pod wieloma względami. Poza okrągłym jubileuszem, w tym roku przypada też pięćdziesiąta rocznica śmierci Jana Kiepury. Mija też równe 100 lat od urodzin nieżyjącego już inicjatora krynickiego festiwalu Stefana Półchłopka. Zmarły w 2011 roku Półchłopek to postać niezwykle związana z Krynicą i historią festiwalu - to on po śmierci nagłej śmierci Kiepury doprowadził do pierwszego festiwalu w roku 1967.

Wyjątkowa będzie też tegoroczna formuła Festiwalu. W trakcie ośmiu dni zaplanowano ponad 30 różnych wydarzeń w których udział weźmie ponad 400 artystów z Polski i zza granicy.

Już inauguracyjny koncert w sobotni wieczór będzie swego rodzaju eksperymentem - z polskim repertuarem na scenie zobaczymy najlepszych hiszpańskich tenorów.

Wiele spośród wydarzeń otwartych jest publiczności i nie wymaga biletu. To - według słów Wojciecha Króla dyrektora Centrum Kultury w Krynicy - ukłon w stronę wiernej publiki i swoisty jubileuszowy prezent.

Burmistrz Krynicy Dariusz Reśko zwraca z kolei uwagę na wyjątkowe wydawnictwo - jubileuszowy album poświęcony historii Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Album to ponad 300 w większości nie publikowanych wcześniej fotografii oraz kilkadziesiąt przeprowadzonych przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz rozmów z osobami związanymi z festiwalem przez ostatnie pół wieku. Album dostępny będzie w sprzedaży a dodatkowo, jego specjalna, limitowana licząca 50 seria sztuk dedykowana kolekcjonerom będzie do kupienia na specjalnej aukcji która trwała będzie równolegle do festiwalu.

Wyjątkowe wreszcie będą miejsca. Festiwal wychodzi poza Pijalnie Główną na krynickim deptaku i jak mówi Stanisław Krawczyński z Akademii Muzycznej w Krakowie zaangażowany w przygotowanie programu festiwalu - odbywał się będzie też w krynickich świątyniach, sali balowej Starego Domu Zdrojowego oraz w plenerze.

Dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Opery Krakowskiej „Aria” i staraniom Pani prezes Elżbiety Gładysz podobnie jak w latach ubiegłych każdego festiwalowego dnia o godzinie 11.oo organizowane będą spotkania z wybitnymi artystami sceny i estrady. Spotkania te obywały się będą w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego i są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

wo/

Patronem medialnym 50. Festiwalu im. Jana Kiepury jest portal MalopolskaOnline.pl

Szczegóły i bilety: www.festiwalkiepury.pl

Program dostępny jest też w dziale Co Gdzie Kiedy MalopolskaOnline.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl