Aktualności
Czwartek, 21 maja 2015 11:45

Rozpoczął się krakowski Festiwal Nauki

Do soboty potrwa XV Festiwal Nauki w Krakowie. Jest to wydarzenie popularnonaukowe organizowane przez wszystkie krakowskie uczelnie wyższe oraz Instytuty Polskiej Akademii Nauk. Główny cel Festiwalu to prezentacja działalności naukowej i dydaktycznej uczelni, a przede wszystkim bezpośrednie spotkania, rozmowy i dyskusje z pracownikami naukowymi oraz studentami.
Tegoroczne hasło Festiwalu Nauki „Oświeć się” nawiązuje do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Festiwal Nauki rozpoczął zawodów biegowymi „Światło(o)bieg” na krakowskich Błoniach, w których uczestniczyli reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych. Dodatkową atrakcją dla uczestników Festiwalu Nauki w Krakowie 2015 będzie wydarzenie multimedialne pn.„Po drugiej stronie światła”, składające się z koncertu muzyki elektronicznej Marka Bilińskiego oraz iluminacji świetlnych realizowanych przez Janiego Konstantinovskiego Puntosa. Wyświetlane będą ruchome obrazy, nawiązujące do historii naturalnej. Przedstawiona zostanie artystyczna wizja postępu cywilizacyjnego, zakończona symbolicznie podróżą ludzi w kosmos, ku światłu gwiazd. W trakcie pokazów pojawi się również symbolika związana z działalnością naukową krakowskich Uczelni Wyższych. W programie Festiwalu Nauki nie zabraknie również koncertu inauguracyjnego przygotowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie oraz spektaklu na zakończenie Festiwalu, przygotowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Festiwal Nauki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski  oraz turystów krajowych i zagranicznych Rok temu w wydarzeniach festiwalowych wzięło udział ok. 250 tysięcy osób.

W programie wydarzeń festiwalowych jeszcze między innymi:
21 maja - „Promieniotwórczość. Twoje oczy są ciekawsze od słońca”, otwarcie projektu realizowanego przez: Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Narodowe
w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologiczne oraz Galerię FAIT.
godz. 16 00, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, Al. 3 Maja1, Kraków

22 maja - „Po drugiej stronie światła”, koncert i widowisko multimedialne wykonanie: Marek Biliński, Jani Konstantinovski Puntos.
godz. 21 00, scena pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, Kraków

23 maja - „Świętoszek ”Moliera spektakl teatralny, w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej,(pod opieką pedagogiczną prof. Aleksandra Fabisiaka)
godz.16 00, budynek PWST, ul. Straszewskiego 21-22, Kraków(rezerwacja tel:12 430 15 92)

Szczegółowy program na stronie www.festiwalnauki.krakow.pl

am
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl