Aktualności
Środa, 26 marca 2014 21:28

Rodziny dla rodzin na Ukrainie

Polskie rodziny mogą wysłać paczkę rodzinom na Ukrainie. Do końca marca Poczta Polska będzie przyjmowała bezpłatnie paczki z pomocą dla rodzin na Ukrainie w ramach akcji "Rodzina Rodzinie". Paczkę do 20 kg może wysłać każda osoba fizyczna.
Caritas Spes na Ukrainie przygotowuje listę kilku tysięcy kontaktów do rodzin potrzebujących wsparcia. Pierwsze adresy dotarły już do krakowskiej Caritas.

Na Ukrainie brakuje podstawowych produktów. „Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Nie ma jedzenia i nie ma jak na nie zarobić - mówi ksiądz Wiesław Dorosz z Caritas Spes na Ukrainie. - Jeszcze dwa miesiące temu można było gdzieś pójść i dorobić. Teraz już tego nie ma, gospodarka spowolniła - dodaje kapłan.

W latach 80-tych polskie rodziny otrzymywały wsparcie w postaci paczek. Otrzymywaliśmy pomoc z Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii… Dziś w potrzebie są ukraińskie rodziny zagrożone kryzysem ekonomicznym, czasem poszkodowane, niepewne jutra.

Krakowska Caritas otrzymała z Caritas Polska adres parafii oraz listę potrzeb rodzin potrzebujących pomocy. Adresatem musi być osoba fizyczna (będzie to proboszcz parafii na Ukrainie, którego adres podajemy. Ze względu na ochronę danych osobowych, nie otrzymujemy adresu rodziny ukraińskiej, a jedynie jej numer identyfikacyjny, dzięki któremu paczka wysłana na adres proboszcza parafii trafi do adresata. Do numeru dołączamy krótki opis rodziny, jaki otrzymaliśmy ze strony ukraińskiej.

Paczkę można wysłać bezpłatnie do końca marca br. - Prosimy, jeśli to możliwe, o załączenie listu do rodziny, by nawiązać kontakt osobisty (można pisać po polsku). Paczkę do 20 kg może wysłać każda osoba fizyczna, jedna osoba fizyczna może wysłać tylko jedną paczkę. Wartość rzeczowa paczki nie może przekraczać 300 euro a zawartość paczki może stanowić: żywność opakowana fabrycznie do 10 kg z wyłączeniem produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego, odzież nowa - wymienia Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Dodatkowa informacja (np. czego jeszcze nie można wysyłać paczką) na stronie Poczty Polskiej. Na paczce należy umieścić oprócz nazwiska proboszcza i adresu parafii ukraińskiej napisy: numer identyfikacyjny rodziny otrzymany w informacji od Caritas, napis „DLA UKRAINY”, napis „RODZINA RODZINIE”. Adresatem musi być osoba fizyczna (będzie to proboszcz parafii na Ukrainie, którego adres podajemy w mailu). Paczki mogą być nadawane jedynie w punktach Poczty Polskiej paczki nie mogą być nadawane jako priorytetowe oraz jako paczki z zadeklarowaną wartością.

- Chętnych do wysłania paczek prosimy o kontakt tel. 12637 07 12, osobisty: biuro Caritas ul. Ossowskiego 5, Kraków lub e-mail: krakow@caritas.pl - dodaje.

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl