Aktualności
Poniedziałek, 28 stycznia 2019 21:06

Rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

27 stycznia 2019 roku to 74-cia rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz oraz jego podobozów, jest to również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Związane z tym dniem uroczystości odbyły się w Brzeszczach, w Miejscu Pamięci – historycznym budynku byłej Karnej Kompani Kobiet KL Auschwitz - Bór/Budy Frauen Strafkompanie, w którym kwaterowano więźniarki. Następnie złożono wiązanki w Miejscu Pamięci pod pomnikiem ofiar podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz.

Poprzez złożenie symbolicznych wiązanek, zapalenia zniczy, w ciszy i skupieniu oddano hołd ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz- Birkenau oraz jego podobozów.

W swoim przemówieniu Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Pani Agnieszka Molenda powiedziała - Auschwitz to wstrząsające świadectwo braku wartości ludzkiego życia, to przestroga i zobowiązanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, by bez względu na okoliczności zawsze szanować ludzką godność.
Miejsce w którym się dziś spotkaliśmy to jedno z dziesiątków miejsc naznaczonych cierpieniem, bólem, śmiercią, to niemy świadek działalności machiny śmierci jakim było KL Auschwitz- Birkenau, to jeden z ponad 40-tu podobozów jakie funkcjonował wokół kompleksu obozu KL Auschwitz.
Podkreśliła również, iż ofiary potrzebują naszej pamięci i dlatego, w dniu dzisiejszym, w tym miejscu, w imię ofiar i w imię naszej przyszłości, musimy zachować o tym wszystkim żywa pamięć.

Hołd pomordowanym oddali między innymi Wicewojewoda Małopolski Pan Zbigniew Starzec który złożył wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, Pani Iwona Gibas która złożyła wieniec w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło jako Dyrektor Biura Poselskiego oraz jako Wiceprzewodnicząca Sejmiku Małopolskiego, Pani Katarzyna Bliźniak i Pan Tomasz Łukowicz w imieniu Rady Powiatu Oświęcimskiego, Burmistrz Brzeszcz Pan Radosław Szot i Zastępca Burmistrza Pan Łukasz Kobielusz, Konsul Francji Pan Frédéric de Touchet, Konsul Niemiec Pan Michael Groß, przedstawiciel Konsulatu Austrii, Pan Zbigniew Kolasa Przewodniczący Rady Miejskiej Brzeszcz wraz z Radnymi, Pan Mirosław Smolarek Wójt Gminy Oświęcim i Pani Halina Musiał Zastępca Wójta Gminy Oświęcim, Pani Bernardyna Bryzek Przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim wraz z Radnymi, Pan dr Igor Bartosik i Pan dr Łukasz Martyniak w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Pan Dyrektor Zbigniew Żak w imieniu Tauron Wydobycie S.A. Zakład Górniczy w Brzeszczach, Kombatanci ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Brzeszczach, przedstawiciele organizacji społecznych, szkół oraz mieszkańcy i młodzież szkolna. Honorową wartę pełnili Harcerze z 13 Drużyny „Widmo” uczniowie z klasy mundurowej szkoły PZ 6 Brzeszcze. Nad bezpieczeństwem uroczystości czuwali strażacy z jednostki OSP Brzeszcze Bór

Po zakończonych uroczystościach, goście zwiedzili wystawę w budynku Karnej Kompani Kompani Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy, gdzie w głównej sali po raz pierwszy publicznie prezentowane były przekazane pod opiekę naszej Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w ostatnim czasie pamiątki po Pani Stanisławie Morończyk. Była Brzeszczanką, jako młoda dziewczyna podczas okupacji czynnie pomagała więźniom, dostarczając im żywność, lekarstwa, przenosiła również listy i grypsy do obozu. Była również żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie kilkukrotnie odznaczana (min. dwukrotnie Krzyżnem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski) za swoja działalność w AK i niesieniu pomocy więźniom KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozów.

Organizatorami uroczystości był Burmistrz Brzeszcz oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.


mat. prasowy: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl