Aktualności
Poniedziałek, 6 maja 2013 12:57

Remont szlaków i monitoring w Tatrach za milion zł

Tatrzański Park Narodowy zamierza przeznaczyć w tym roku milion złotych na remonty górskich szlaków turystycznych. Pozyskano na ten cel fundusze unijne. Władze TPN chcą w tym roku wyremontować szlaki w rejonie Czerwonych Wierchów. Projekt zakłada także modernizację parkingu przed Morskim Okiem i zainstalowanie monitoringu szlaków.
Remonty ruszą, kiedy stopnieje śnieg w tym rejonie.

Cały projekt, na który TPN uzyskał fundusze unijne, będzie realizowany przez dwa lata. Jego wartość przekracza 3 mln zł, z czego 2,5 mln zł to dofinansowanie.

Jak powiedział PAP Szymon Ziobrowski z TPN, w ramach projektu zostanie zmodernizowany parking na Palenicy Białczańskiej. Szlak do Morskiego Oka jest najliczniej odwiedzany - każdego roku wędruje tam około miliona turystów - to jedna trzecia osób przyjeżdżających w góry przez cały rok.

- Prace będą polegały na wymianie nawierzchni i montażu odwodniania. Liczba miejsc parkingowych nie zostanie powiększona - zaznaczył pracownik TPN.

Władze parku chcą rozpocząć remont parkingu jesienią.

Planuje się także zainstalowanie monitoringu. Dzięki kamerom na szlakach władze Parku będą mogły na bieżąco obserwować przebieg i natężenie ruchu turystycznego. - Ukryte kamery dadzą nam odpowiedź, w jakich miejscach turyści chodzą poza wyznaczonymi do tego celu szlakami - dodał Ziobrowski. Pierwsze kamery testujące system mają pojawić się na Kasprowym Wierchu.

Prace na szlakach wykonywane są ręcznie, bez użycia ciężkiego sprzętu.

opr. s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl