Aktualności
Poniedziałek, 25 września 2017 12:23

Remiza otwarta i poświęcona. Uroczystość strażacka w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)

Zamknięta droga, parada, trybuna honorowa, odznaczenia, przemówienia i goście z wysokiej półki - tak strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej otwierali i święcili nową remizę.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, odprawioną przez księdza biskupa Dariusza Rasia, prałata archidiecezji krakowskiej i archiprezbitera Bazyliki Mariackiej. Po jej zakończeniu strażacy, poczty sztandarowe i zaproszeni goście przeszli w paradzie przez wieś, prowadzeni przez orkiestrę OSP z Choczni, przed remizę.

Wśród gości był m.in. były Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz, były komendant PSP na Mazowszu nadbrygadier Józef Galica, były senator Stanisław Hodorowicz, generał Mariusz Dąbek - były Komendant Małopolskiej Policji, Stanisław Rakoczy - wiceminister MSWiA w rządzie Donalda Tuska. Obecne władze reprezentowali m.in. st. bryg. Marek Bębenek, zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starosta tatrzański Piotr Bąk i wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk.

Oficjalne otwarcie remizy odbyło się ponad rok po zakończeniu jej budowy. Na półtorej godziny zamknięto główną drogę przez miejscowość, żeby uroczystość mogła się odbyć przed remizą. Były przemówienia z trybuny honorowej, prezentacja historii remizy, odznaczenia i gratulacje. Obiekt poświęcił ks. Władysław Kulig, kapelan małopolskich strażaków. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

Budynek remizy OSP w Bukowinie Tatrzańskiej należy do najnowocześniejszych na Podhalu. Ma cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Garaże są obszerne, aby mogły pomieściły nawet 10 samochodów – ciężkich i lekkich. Tyle bowiem pojazdów stoi w „stajni” miejscowej OSP. Można było je obejrzeć w niedzielę podczas uroczystego przejazdu. Bukowianie mają na wyposażeniu samochody lekkie, ciężkie, terenowe, quad, skuter śnieżny, drabinę, a nawet karetkę. Od lipca tego roku w remizie mieści się posterunek pogotowia ratunkowego.

Dach remizy został tak zbudowany, by można było na nim zamontować platformę – lądowisko dla śmigłowców. Na poddaszu znajduje się sala szkoleniowo-konferencyjna.

Budowa remizy rozpoczęła się na wiosnę 2014 roku. Generalnym wykonawcą była firma Astex z Szaflar. Budynek zaprojektował Krzysztof Martyniak z Zakopanego. Inwestycja kosztowała ok. 3,9 mln zł. Finansowali ją: gmina Bukowina Tatrzańska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, była dotacja z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, swoje dołożyli bukowiańscy strażacy i sponsorzy.

r/ zdjęcia Robert Miśkowiec

źródło: podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl