Aktualności
Wtorek, 14 marca 2017 09:28

Ratownicy GOPR przygotowują wyprawę na dwa siedmiotysięczniki

Trwają przygotowania dwóch ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, Piotra Krzyżowskiego i Dariusza Lizaka, do ambitnej wyprawy mającej na celu zdobycie dwóch siedmiotysięczników położonych w górach Pamir w Tadżykistanie – Pik Komunizma (7495 m n.p.m.) oraz Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.).
Planowana ekspedycja rozpocznie się w połowie lipca tego roku i potrwa ok. 30-35 dni. Bazą wypadową na obie góry będzie Polana Moskvina, położona na wysokości 4200 m n.p.m., do której goprowcy dostaną się śmigłowcem z miejscowości Jirgital, oddalonej ok. 310 km od stolicy Tadżykistanu, Duszanbe. Na początek wejdą na uznawany za łatwiejszy, Pik Korżeniewskiej. Po odpowiedniej aklimatyzacji zaatakują w stylu alpejskim Pik Komunizma – najwyższy szczyt Tadżykistanu i Pamiru.

W ramach przygotowań obaj przyjaciele wzięli udział ostatnio w XII Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoi – imprezy z której dochód zostanie przeznaczony na organizację wyjazdów górskich i narciarskich dla dzieci z domów dziecka. Solidnie budują kondycję fizyczną w Tatrach i Beskidach, by być latem w jak najlepszej formie.

Do tej pory udało im się już odbyć kilka wspólnych wypraw: w Góry Kaukazu, na Kazbek i Elbrus, jednak jak sami przyznają, była to raczej turystyka wysokogórska. Teraz nadszedł czas na bardziej ambitny cel.

Projekt ma swoją stronę internetową na Facebooku, gdzie regularnie publikowane są informacje dotyczące przygotowań:
https://www.facebook.com/BeskidPamirExpedition2017/?fref=ts

Przedsięwzięcie Beskid Pamir Expedition 2017 zostało objęte patronatem Grupy Beskidzkiej GOPR oraz Klubu Wysokogórskiego Bielsko-Biała.

Andrzej Habina/ zdj. Beskid Pamir Expedition 2017
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl