Aktualności
Piątek, 11 października 2013 14:04

Ranking Gmin Małopolski 2013 wygrała Krynica-Zdrój

W zorganizowanym po raz 4. przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji - Rankingu Gmin Małopolski pierwsza "piątka" to Krynica-Zdrój, Myślenice, Siepraw, Muszyna i Zakopane.
- Nowy Targ stoi gospodarnością mieszkańców. Ustępujemy tylko Zakopanemu - mówi Marek Fryźlewicz. Burmistrz komentuje w ten sposób drugie miejsce w Rankingu Gmin Małopolski pod kątem ilości podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W całym zestawieniu Miasto zajęło miejsce 14 na 186 ocenianych gmin.

Piątkowa konferencja prasowa w nowotarskim Urzędzie Miasta poświęcona była zorganizowanemu przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji - Rankingowi Gmin Małopolski. Pod uwagę brano 11 wskaźników dotyczących dochodów własnych, wydatków inwestycyjnych, wydatków na administrację, pozyskiwania środków unijnych, ludności, migracji, udzielanych noclegów, czytelnictwa czy wyników egzaminów i testów szkolnych.

Jak podkreśla samorządowiec - Nowy Targ kolejny raz znalazł się w gronie laureatów, czyli 20 najwyżej ocenionych gmin.

- Dziś narzeka się na coraz większe wydatki na administrację - przyznaje burmistrz i dodaje: - W ubiegłym roku byliśmy na miejscu 95. z kwotą 269, 95 zł na mieszkańca, w tym roku spadliśmy na 112. miejsce z kwotą 299 zł.

Dopytywany o ten "spadek" wyjaśnia, że jednym z powodów jest migracja - im mniej osób pozostaje w mieście tym mniejszy dzielnik stosowany do obliczeń. Nota bene saldo migracji w Nowym Targu jest ujemne, wynosi - 2,28. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosło ono o jedną trzecią. Pod tym względem Nowy Targu zajmuje w Małopolsce miejsce 156 (na 186 gmin).

Wysoką pozycję miasto zajmuje - prócz wspomnianego wcześniej drugiego miejsca w ilości zarejestrowanych podmiotów gospodarczych - także pod względem czytelnictwa (9.) oraz dochodów własnych w przeliczeniu na mieszkańca (miejsce 16., kwota 1760, 36 zł).

Dla porównania - Zakopane w ogólnej ocenie ma miejsce 5. Jest liderem w ilości zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, drugą gminą po Krynicy-Zdrój w dochodach własnych (Zakopane - ponad 2 412 zł, Krynica-Zdrój ponad 2 611 zł). Ustępuje także tylko Krynicy w ilości udzielanych noclegów.

Zwycięzca Rankingu - Krynica-Zdrój ma największe dochody własne w przeliczeniu na mieszkańca - ponad 2,6 tys zł oraz najwięcej miejsc noclegowych - prawie 61 tys 300 (w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców!).

s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl