Kopalnia
Aktualności
Poniedziałek, 8 października 2018 09:25

Rajd Grodzki wyłonił mistrzów

Zakończony w niedzielę Rajd Grodzki był piątą rundą dwóch cykli: Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia. 7 października na mecie w Gorlicach najwięcej powodów do radości mieli Damian Kostka i Mateusz Martynek.
Załoga w Hondzie Civic zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Rajdu Grodzkiego, dzięki czemu przypieczętowała tytuł mistrzów Śląska w sezonie 2018. Drugie miejsce, czyli swój życiowy wynik, wywalczyli Grzegorz Ciombor i Marcin Borycki (również Honda Civic). Najniższy stopień podium należał do Dominika Cholewy (Renault Clio), którego w drodze do tego sukcesu pilotował Marcin Roik.

W tym sezonie uczestnicy śląskich mistrzostw po raz pierwszy w historii tego cyklu ścigali się w Rajdzie Grodzkim. Zawodnicy zgodnie podkreślali walory sportowe oraz wysoki poziom trudności trasy przygotowanej przez Automobilklub Biecki – organizatora zawodów. Niektórzy z nich mówili wręcz, że z tak wymagającymi oesami, jak Ropa i Oderne się jeszcze nie spotkali. Na trudnych asfaltowych trasach łaskawa była za to aura - zawodnicy ścigali się w stabilnych warunkach – przy słonecznej, jesiennej pogodzie.

Do faworytów imprezy zaliczano przede wszystkim liderów mistrzostw Śląska, czyli Damiana Kostkę i Mateusza Martynka oraz ich najgroźniejszych rywali w walce o końcowy triumf, czyli Szymona Żarłoka z Krzysztofem Pietruszką (obie załogi w Hondach Civic). Początek rywalizacji w Rajdzie Grodzkim nie był jednak dla nich zbyt pomyślny. Na pierwszym oesie Kostkę trapiły problemy ze skrzynią biegów. Z kolei Żarłok narzekał na to jak jego samochód się prowadzi. Mimo tego kierowca z Ustronia zdołał zwyciężyć na trzecim odcinku specjalnym i na półmetku zawodów to on prowadził w klasyfikacji rajdu.

W drugiej części do głosu doszedł jednak Kostka. Na czwartym oesie zawodnik z Pisarzowic obok Bielska-Białej rozpoczął swój żwawy marsz po zwycięstwo w 4. Rajdzie Grodzkim. Kostka i Martynek wygrali wszystkie trzy ostatnie próby sportowe i na mecie w Gorlicach zameldowali się z blisko 9-sekundową przewagą nad rywalami. Drugie miejsce zajęli Grzegorz Ciombor z Marcinem Boryckim (Honda Civic). To życiowy wynik dla załogi, która w tym roku debiutuje w mistrzostwach Śląska. Drugie z rzędu podium w mistrzostwach Śląska wywalczyli Dominik Cholewa i Marcin Roik (Renault Clio) – trzecia załoga w klasyfikacji generalnej.

Kostka i Martynek byli najszybsi nie tylko w zakończonym dziś Rajdzie Grodzkim. Ten duet zwyciężał także w trzech z czterech pozostałych rund cyklu, czyli Rajdach Baborowa, Śląska i Wisły. Co więcej, świeżo upieczeni mistrzowie Śląska zapisali na swoje konto także trzy zwycięstwa na Power Stage, czyli dodatkowo punktowanych, finałowych odcinkach rajdów. Tym samym Kostka z Martynkiem zgromadzili już 115 punktów. To oznacza, że nikt już nie zdoła ich wyprzedzić w wyścigu po tegoroczny tytuł, niezależnie od wyników ostatniej rundy mistrzostw, czyli Cieszyńskiej Barbórki (23-24 listopada).

- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Tak jak obiecywaliśmy przed startem, naciskaliśmy do samego końca nie oglądając się na sytuację punktową. Prawdę mówiąc dopiero na ostatniej pętli rozstrzygnęły się losy rajdu, bo aż sześć załóg miało szanse na zwycięstwo– komentował na mecie Damian Kostka.

W Rajdzie Grodzkim rywalizowano także w ramach klas Gość, przeznaczonej dla zawodników uprawnionych do startów w imprezach wyższej rangi. W tej kategorii triumfowali Rafał Pochłopień z Bartłomiejem Wątrobą jadący Oplem Astrą.

Warto podkreślić, że Automobilklub Biecki nie zapomniał także o załogach, które są jeszcze na początku swojej rajdowej przygody. Z myślą o zawodnikach bez licencji sportu samochodowego przygotowano Super KJS, czyli zawody towarzyszące Rajdowi Grodzkiemu. Uczestnicy tej rywalizacji mierzyli się na krótszych wariantach oesów Ropa i Oderne. Pierwszą trójkę klasyfikacji Super KJS utworzyły załogi Mateusz Zieliński/Ryszard Chlebowski (Mitsubishi Lancer), Michał Rokita/Radosław Talaga (Renault Clio) oraz Adam Rachwał/Sławomir Leja (również Renault Clio).

Oficjalna klasyfikacja końcowa 4. Rajdu Grodzkiego:

1. Damian Kostka/Mateusz Martynek (Honda Civic) 25:43,5 s.
2. Grzegorz Ciombor/Marcin Borycki (Honda Civic) +8,7 s.
3. Dominik Cholewa/Marcin Roik (Renault Clio) +11,3 s.
4. Adam Wrocławski/Marek Dobrowolski (Renault Clio) +12,5 s.
5. Szymon Żarłok/Krzysztof Pietruszka (Honda Civic) +15,7 s.
6. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio) +31,4 s.
7. Łukasz Godula/Daniel Nowak (Peugeot 106 S16) +32,1 s.
8. Sergiusz Lisowski/Piotr Czerkaski (Citroen Saxo) +34,0 s.
9. Bartłomiej Bębenek/Grzegorz Bębenek (Citroen Saxo) +36,6 s.
10. Szymon Kalczyński/Mieczysław Kalczyński (Peugeot 106) +43,4 s.

Więcej informacji na temat imprezy znaleźć można na stronie Rajdu Grodzkiego: www.grodzki.rsmsl.pl.

Patronat honorowy nad 4. Rajdem Grodzkim objęli: Pan Michał Sikora – prezes Polskiego Związku Motorowego, Pan Karol Górski – Starosta Gorlicki oraz Pan Rafał Kukla – Burmistrz Gorlic.

Do honorowego komitetu organizacyjnego rajdu należą: Pan Mirosław Wędrychowicz – Burmistrz Biecza, Pan Jana Morańda – Wójt Gminy Ropa, Pan Dymitr Rydzanicz – Wójt Gminy Uście Gorlickie, Pan Ryszard Guzik – Wójt Gminy Gorlice, Pani Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Inspektor Krzysztof Tybor – Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach, Pan Krzysztof Gładysz – Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Gorlicach, Pan Janusz Zięba – Dyrektor GCK Gorlice, Pan Mariusz Duszowicz – Dyrektor OSiR Gorlice, Pan Krzysztof Kosiba – Prezes Powiatowych OSP, Pan Zdzisław Grzyb – Prezes ZO PZM w Rzeszowie, Pan Dariusz Jajko – Prezes ZO PZM w Katowicach.

Partnerami imprezy są: miasto Gorlice, powiat gorlicki, gminy: Sękowa, Biecz, Gorlice, Ropa, Uście Gorlickie a także: Gorlickie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji Gorlice, Agencja Reklamowa Elefant, Dob-spaw, Agencja Ubezpieczeniowa Partner, Glob Cars Service, Ryndak Car + Bike, Roltech, Total Turbo, AP Firma Usługowa Mechaniki Precyzyjnej, MCars oraz ZHU DAM-MET.

mat. prasowe
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl