Aktualności
Piątek, 27 marca 2015 13:08

Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła uchwałę o nadaniu Związkowi Podhalan honorowego medalu "Zasłużony dla Podhala"

NOWY TARG. - Medal jest wyrazem uznania dla organizacji, która ma wiekową tradycję - mówił na sesji wicestarosta Władysław Tylka. - Systemy sprawowania władzy upadały. Partie polityczne powstawały i upadały a Związek Podhalan trwał i się umacniał. A wszystko to za sprawą naturalnego związku z ziemią, ludźmi i tradycją, która jest spoiwem łączącym.
- Uzasadnienie wniosku o nadanie jest obszerne - podkreślił. - Ma ono zarys historyczny, dlatego zostanie przesłane dla tych, którzy chcą się zapoznać z historią Związku. Chcę przypomnieć, że Związek Podhalan powstał w 1919 roku, gdy powstawały zręby państwa polskiego po okresie niewoli a tworzyli go przedstawiciele różnych stanów: politycy, samorządowcy, nauczyciele, lekarze, artyści, osoby duchowne jak: posłowie: Wojciech Roj, Józef Bednarczyk, Jan Bednarski, przedstawiciele władz samorządowych: Jerzy Uznański, Stanisław Łęcki, Franciszek Dworski, księża: Ferdynand Machay, Józef Buroń, Antoni Sikora, pisarze: Feliks Gwiżdż, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, gen Andrzej Galica. Tenże Związek wyszedł z inicjatywą i był ambasadorem wielu cennych przedsięwzięć jak: Seminarium Nauczycielskie i Wysokogórska Szkoła Rolnicza w Nowym Targu, Spółdzielnia Mleczarska w Szaflarach,
- droga na Spiszu z Niedzicy do Gronia, liczne Kasy Stefczyka, wiele bibliotek i kilka domów ludowych. Prowadził akcje oświatowe, organizował sympozja naukowe, prowadził sprzedaż maszyn rolniczych. Rodzi się pytanie, kim jest Związek obecnie Można z całą stanowczością i przekonaniem powiedzieć: Związek Podhalan w Polsce to stowarzyszenie, które wnosi ogromny wkład dla rozwoju kulturowego i społeczno-gospodarczego regionu górskiego i powiatu nowotarskiego.
Uwzględniając wszystkie argumenty za przyznaniem proszę o podjęcie uchwały - zakończyła.

Decyzja radnych była jednogłośna.

r/

źródło: Podhale24, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl