Aktualności
Środa, 29 lipca 2015 12:47

Rabczańscy wolontariusze przygotowują się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Komitety Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży, powołane przy parafiach św. Marii Magdaleny oraz św. Teresy w Rabce-Zdroju, zachęcają wszystkich do udziału w tym szczególnym wydarzeniu, jakie zaplanowano w Krakowie w dniach 25-31 lipca 2016 r.
Hasło przewodnie to „Nie przegap, bliżej już nie będzie”. Hasło nawiązuje do odległości, jaka jest z Rabki do Krakowa, co stanowi niespełna 70 km.

Dedykowani na stanowiska przewodniczących komitetów zostali w parafiach : św. Teresy – Justyna Czyszczoń - we współpracy z księdzem proboszczem Dariuszem Paculą, i opiekunem ks. Bogdanem Brodowskim; w parafii św. Marii Magdaleny – Bartłomiej Filar (z-ca Małgorzata Filar) we współpracy z księdzem proboszczem Pawłem Duźniakiem, jak również z ks. Henrykiem Kamińskim – nowym opiekunem komitetu parafialnego.

Założeniem obydwu komitetów jest wspólne działanie w jednym kierunku, aby osiągnąć obrany cel: godnie przyjąć pielgrzymów z całego świata, którzy zechcą spędzić w Rabce -Zdrój czas Światowych Dni Młodzieży oraz wspólnie z nimi przeżyć głębię tych dni, które złączą chrześcijan we wspólnej modlitwie i spotkaniu z Bogiem oraz Ojcem Św. Franciszkiem.

Do współpracy z Rabką-Zdrój włączyła się również parafia w Chabówce, gdzie przewodniczącym został Łukasz Nowak, wspierany przez ks. proboszcza Pawła Skowrona oraz wolontariuszy chętnych do pomocy.

W niedługim czasie swojej działalności komitety zgromadziły wokół siebie wielu młodych ludzi chętnych do pomocy i pełnych pomysłów oraz trochę starszych służących doświadczeniem oraz radą i modlitwą. Pozyskano środki finansowe między innymi od księży proboszczów, ludzi dobrej woli i sponsorów na podstawowe potrzeby komitetów – tj. wydruki plakatów, ulotek, banerów reklamowych, jak również zakupy koszulek dla wolontariuszy, których w parafiach przybywa coraz więcej.

Od początku tego roku odbyło się kilka wydarzeń z udziałem wolontariuszy. W styczniu odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie organizacyjne wolontariuszy na którym wybrano szefową sekcji wolontariatu – Justynę Majchrzak. 7 lutego młodzi wolontariusze spotkali w Teatrzyku Rabcio na filmie pt. "Listy do Pana Boga", a po nim odbyło się spotkanie integracyjne. Wolontariusze uczestniczą w licznych projektach – między innymi w projekcie L4, poprzez który nawiązują kontakt z osobami starszymi i chorymi prosząc ich o modlitwę za młodych i za organizację ŚDM w Rabce-Zdroju. Proszą o ofiarowanie na ten cel swojego cierpienia i jedną dziesiątkę różańca. Odwiedzili Śląskie Centrum Rehabilitacyjno - Uzdrowiskowe, Szpitalu Kardiologiczny i w Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju, gdzie przyjęci zostali bardzo chętnie. Odwiedzili również chorych w ich domach, a pomocą służył im pan Józef Luberda - szafarz przy kościele św. Marii Magdaleny.

Wolontariusze obu parafii działają razem i podejmują wiele akcji. Bardzo chętnie wzięli czynny udział w przygotowaniach ostatniego 4 ołtarza przy kościele w tegorocznych obchodach Bożego Ciała w parafii św. Marii Magdaleny, w parafii św. Teresy nieśli obraz podczas procesji, służyli również pomocą podczas zbiórki pieniędzy na centralny komitet organizacyjny ŚDM przed kościołem św. Marii Magdaleny. Uczestniczyli również Diecezjalnej Sztafecie Modlitwy.

Rozpoczęli program przygotowań duchowych, za który odpowiedzialna jest sekcja pastoralna, gdzie jako rabczańskie liderki wybrane zostały Gabriela Hajdyła i Natalia Przała. Realizują m.in. formacyjny program Serce 2.0. Jest to program przygotowań centralnych, pobłogosławiony przez papieża Franciszka. W tym roku hasłem przewodnim jest błogosławieństwo: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Najważniejszym celem programu Serce 2.0 jest pogłębiona refleksja nad dwoma sakramentami: Pokutą i Eucharystią. Refleksja ta nie zatrzymuje się na teoretycznych sformułowaniach, lecz pomaga młodzieży w przeżywaniu tych Tajemnic.

Szefowie parafialnych komitetów organizacyjnych bardzo zachęcają młodzież do aktywnego udziału w wolontariacie, do propagowania symboli ŚDM i sami dają im przykład. W nagrodę za pomoc oraz na zachętę do dalszego działania przewodniczący komitetów parafialnych wraz z osobami współpracującymi zorganizowali dla wolontariuszy „Majówkę z Panem Bogiem” w Zawadce koło Myślenic, gdzie przedstawiono cel i zadania dla wolontariuszy, gdzie odbyła się msza św. i adoracja oraz młodzi mieli szansę aktywnie spędzić czas podczas zajęć sportowych i nocnej wyprawy, czego nie zapomną z pewnością przez długi czas.

Aby prężnie działać dalej i pozyskać jak największą ilość wolontariuszy i ludzi dobrego serca Rabczański Komitet Organizacyjny zaprasza na kolejne przedsięwzięcie jakim jest WEEKEDN Z ŚDM (7-9.08.20115) pod hasłem : „Błogosławieni czystego serca....” , które jest jednocześnie temat tegorocznych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, w Krakowie. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” - jest zaproszeniem, skierowanym do młodzieży, aby często korzystali z Sakramentu Pojednania i Eucharystii. Jest także wskazówką do kształtowania w sobie czystego serca i wreszcie, do odkrywania pięknej i czystej Miłości. Dlatego gwiazdą wieczoru 8 sierpnia została wybrana pani Magda.lena Frączek, która swoją twórczością zachęca, by postawić na taką właśnie miłość.

Podczas weekendu młodzi ludzie zachęcani będą licznymi atrakcjami do udziału w ŚDM, będzie wspomniany koncert, prezentacja, wspólna msza św. , bieg terenowy do ŚDM – zmniejszamy dystans , pokazy grupy sportowej oraz wiele innych atrakcji z których z pewnością będzie warto skorzystać.

Komitet Organizacyjny Rabka-Zdrój zaplanował już cykl imprez sportowych ZMNIEJSZAMY DYSTANS DO ŚDM, podczas których uczestnicy przebędą łącznie 70 km do celu, których start przewidziano na koniec września 2015, a wielki finał na weekend majowy 2016 w amfiteatrze rabczańskim. Do współorganizacji imprez zaproszono Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury , które bardzo chętnie wspomogą wszystkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016r.

Do udziału w cyklu imprez zaproszeni zostaną liczni goście, imprezy będą skierowane do wszystkich mieszkańców Rabki - Zdroju oraz do gości przebywających w tym czasie w uzdrowisku , pozyskiwani są aktualnie sponsorzy, jak również przewidziano cenne nagrody dla zwycięzców. W planach są również liczne konkursy skierowane głównie do dzieci i młodzieży ze szkół rabczańskich między innymi konkursy plastyczne, konkursy muzyczne - wykonanie hymnu ŚDM, planowane są spotkania i projekty pogłębiające sferę duchową i przygotowujące młodzież i mieszkańców do tak ważnego dla wszystkich wydarzenia.

O wszystkich przygotowaniach do ŚDM w Rabce-Zdrój oraz o projektach i atrakcjach, jakie planuje Komitet Organizacyjny Rabka-Zdrój, będzie informować na bieżąco.

Źródło: materiały prasowe ŚDM Rabka-Zdrój
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl