Aktualności
Piątek, 21 listopada 2014 17:32

Przyszli radni powiatu nowotarskiego pod jednym szyldem. Koalicja bez PiS

NOWY TARG. Trzy komitety wyborcze, które wprowadziły do nowej Rady Powiatu swoich radnych zawiązały koalicję o nazwie "Wspólnie dla Powiatu". Informację przekazali przedstawiciele tych komitetów podczas konferencji prasowej.
Komitety Prawica Powiatu Nowotarskiego, Razem Podhale Spisz Orawa oraz Podhalanie zawarły porozumienie i stworzyły koalicję. Mając 18 mandatów będą rządzić w powiecie. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 11 mandatów, ale będąc poza koalicją - znajdzie się w opozycji. Jak mówili podczas konferencji prasowej przedstawiciele nowej koalicji - dwie główne "winy" Prawa i Sprawiedliwości to: struktura partyjna oraz brak ze strony PiS propozycji i chęci współpracy.

- Nasze komitety są bezpartyjne. Wszystkie kluby w pełnym składzie, czyli 18 radnych podpisało akces o pełnej współpracy. Każdy podmiot ma równe uprawnienia. Schodzimy ze szczebla partyjności. To się tutaj ludziom podoba, że odchodzimy od tego co "patria mówi". Rozmawialiśmy o tym już przed wyborami. Zresztą - niepotrzebnie się bronimy, bo nie musimy się bronić. Ponad 60 procent wyborców nas poparło i dało nam mandat zaufania. Nie jesteśmy niczemu winni, nikomu nic nie zabraliśmy. Chcemy działać dla dobra powiatu - mówił Krzysztof Faber. Nawiązując do wątku partyjności dodał: - Spotykamy się z człowiekiem i rozmawiamy z człowiekiem, a nie z kimś kto nie może brać odpowiedzialności za swoje działania, bo, partia "mu każe" coś zrobić. Mam swoje wcześniejsze doświadczenia i wiem jak to jest. Dlatego w pewnym momencie sam opuściłem szeregi swojej partii.

Decyzję KWW Podhalanie tłumaczył Władysław Tylka: - My przystąpiliśmy do ugrupowań prawicowych. Wszyscy byliśmy radnymi w poprzedniej kadencji i mieliśmy możliwość obserwowania pracy tych ludzi. Komitet Podhalanie został powołany jako struktura niezależna. Wiedzieliśmy, że ludzie nie lubią szyldów partii, że im nie odpowiadają wskazania partyjne. My słuchamy wskazań, ale Orkana, by nie być łachem partii - dodał.

- Patrząc na ten skład osobowo, to współpracujemy nadal z tymi samymi ludźmi - zauważył Bogusław Waksmundzki. - Mieliśmy nadzieję, że po wyborach uda się nam ułożyć tę współpracę na nowo i wspólnie tworzyć to, co przez lat funkcjonowało i udawało się realizować dla dobra powiatu.

Jak mówił - spośród nowych 18 radnych tylko 2 osoby są "nowe". B. Waksmundzki podkreślał, że inicjatywa wspólnego działania wyszła od kandydatów na radnych.

Na zarzut, że eliminując z władz powiatu Prawo i Sprawiedliwość - koalicja zlekceważyła wolę wyborców, którzy dokładnie wskazali na swoje upodobania prawicowe, Krzysztof Faber dodał: - Ale my jesteśmy prawicowi. Praktycznie wszyscy są prawicowi. Od Prawa i Sprawiedliwości nie było żadnej propozycji współpracy, a nawet pojawiły się głosy, że "trzeba wszystko zmienić". Cztery lata temu też wszystkie ugrupowania były prawicowe. Zwróciłem się wtedy z propozycją współpracy i ją odrzucono. Teraz PiS nawet się z nami nie porozumiał, nie nie dali nam żadnej propozycji. Ani nam, ani żadnemu z pozostałych komitetów. Tych 18 osób nie chce się mieszać w rozgrywki partyjne.

Na pytanie dlaczego Podhalanie nie zawiązali koalicji z Prawem i Sprawiedliwością, Władysław Tylka powiedział, że "koalicja z PiS byłaby niepewna i mogłaby się rozwalić w trakcie kadencji". - A poza tym PiS nie złożyło nam propozycji - podsumował.

Według zapowiedzi - starostą nowotarskim zostanie ktoś z najliczniejszego komitetu, czyli KW Prawica Powiatu Nowotarskiego. Wicestarostą - przedstawiciel Podhalan, urzędującym członkiem Zarządu - reprezentant KW Razem Podhale, Spisz, Orawa. Stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu proponowano Podhalanom, ale zrezygnowali i obejmie je ktoś z Prawicy Powiaty Nowotarskiego. Nie padły żadne nazwiska.

Dla przypomnienia - kandydaci do Rady z nowej koalicji:
KW Prawo i Sprawiedliwość - Grażyna Tylka, Jan Komorek, Katarzyna Kubasiak, Michał Borzęcki, Jacek Król, Stanisław Waksmundzki, Tomasz Turski, Maria Domagała, Julian Stopka, Ryszard Klamerus i Marian Leszczyński.

KW Prawica Powiatu Nowotarskiego - Jan Krzak, Jan Rataj, Józefa Guziak, Jan Kuczkowicz, Krzysztof Faber, Franciszek Sidełko, Leszek Świder.

KW Razem Podhale Spisz Orawa - Michał Glonek, Bogusław Waksmundzki, Tomasz Hurkała, Stanisław Żółtek, Piotr Holla, Marek Szarawarski.

KWW Podhalanie - Karol Skrzypiec, Maria Łojas-Jurkowska, Władysław Tylka, Jacek Stopka-Studencki, Bogusław Jazowski.

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl