Golemo
Aktualności
Piątek, 14 października 2016 08:39

Przełomowa operacja serca w Krakowie - pierwsza tego typu na świecie

Dzięki innowacyjnej metodzie mały Filip spod Tarnowa ma szansę na normalne życie. Wszczepiono mu zastawkę, która będzie rosła razem z nim. To pierwsza taka operacja na świecie.
Lekarze przeprowadzili zabieg 11 sierpnia. Było to wszczepienie sztucznej, biodegradowalnej zastawki, która rośnie razem z pacjentem. Lekarze nie mogli pochwalić się sukcesem wcześniej - musieli sprawdzić, czy zastawka się przyjmie. Dlatego ogłosili to dopiero teraz.

Filip pd razu po urodzeniu trafił do Prokocimia. W ósmej dobie życia przeszedł pierwszy zabieg, a kolejną interwencję 2,5 roku później.

Wciąż jednak było widać, że chłopiec nie czuje się dobrze. Często siniał, potrzebował koncentratora tlenu, żeby prawidłowo oddychać. - W sierpniu zadzwonił do nas docent Mroczek, mówiąc, że jest nowa metoda, która może pomóc Filipkowi - opowiada Justyna, mama chłopca.

W Prokocimiu lekarze powiedzieli jej, że Filip będzie pierwszym pacjentem na świecie, który zostanie zoperowany w ten sposób.

- W Prokocimiu też już mamy następne dziecko, któremu wszczepimy taką zastawkę - mówi doc. Mroczek. - Na razie firma, która dostarcza zastawki przygotowała tylko kilka rozmiarów graftu. Musimy więc tak dobierać pacjentów, żeby te wielkości pasowały - podkreśla.

Tymczasem Filip już wrócił do domu, jest bardzo energiczny i ruchliwy. - Czuje się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej - mówi jego mama Justyna.

opr.ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl