Aktualności
Niedziela, 17 grudnia 2017 18:52

Przedświąteczne spotkanie Metropolity z mieszkańcami Krakowa (zdjęcia)

- Chodzi o to, by wszędzie tam, gdzie się znajdziemy w ciągu tych 7 dni dzielących nas od świąt, była nasza wielka dobroć, pochylenie się zwłaszcza nad tymi, którzy potrzebują naszej miłości i naszego wsparcia oraz przygotowanie swojego wnętrza, by móc radośnie śpiewać z aniołami betlejemskimi: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania" - mówił abp Marek Jędraszewski składając krakowianom życzenia. Wziął też udział w wigilii dla osób potrzebujących i bezdomnych.
Uroczyste życzenia metropolita krakowski złożył mieszkańcom i turystom w niedzielne południe na Rynku Głównym. Wyraził wtedy nadzieję, że ten ostatni tydzień Adwentu upłynie wszystkim jako piękne przygotowanie się do świąt Bożego Narodzenia.

W tej wyjątkowej chwili krakowianom towarzyszył również kard. Stanisław Dziwisz i przedstawiciele władz miasta. - To wyjątkowy okres, w którym potrzebujemy ciepła i spokoju tak, byśmy mogli te święta spędzić w miłej, przyjaznej i rodzinnej atmosferze. Życzę państwu także tego, aby rok, który się zbliża był lepszy niż obecny - mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Następnie metropolita krakowski poświęcił opłatki i łamał się nimi z uczestnikami wydarzenia. Wielu krakowian chciało też osobiście złożyć najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne swojemu pasterzowi.

Tuż po tym abp Marek Jędraszewski odwiedził osoby potrzebujące i bezdomne, które na Rynku Głównym zgromadziły się na XXI Wigilii Jana Kościuszki. Arcybiskup święcił tam opłatki, składał życzenia bożonarodzeniowe i osobiście włączył się w wydawanie wigilijnych posiłków.

Świąteczne składanie życzeń na Rynku Głównym to już krakowska tradycja, podobnie jak Wigilia Jana Kościuszki. Podczas niej potrzebujący otrzymują ciepłe posiłki, a do ich dyspozycji jest bezpłatna opieka medyczna w specjalnym Szpitalu Polowym. Pierwsze takie wigilijne spotkanie odbyło się w 1996 roku. Rozdano wtedy około 5 tysięcy posiłków. Podczas ubiegłorocznej edycji liczba ta wzrosła do ponad 50 tysięcy porcji.

Paulina Smoroń, zdj. Adam Bujak | Archidiecezja Krakowska
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl