Aktualności
Poniedziałek, 6 sierpnia 2018 18:20

Prezydent RP zwiedził wystawę Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie gościł dziś Prezydent RP Andrzej Duda. Podpisał tutaj dokument ustanawiający Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz zwiedził wystawę „Wyspiański”. Wcześniej wziął udział w rozpoczęciu 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej na krakowskich Oleandrach.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony w roku 1928. Projekt odznaczenia przygotowali Tadeusz Jeziorkowski, Izabela Prokopczuk-Runowska i Dobrochna Surajewska. Medalem mają być odznaczane osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej.

Po uroczystości podpisania ustawy Andrzej Duda zwiedził wystawę „Wyspiański” w towarzystwie dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie dr. hab. Andrzeja Betleja oraz kurator ekspozycji Magdaleny Laskowskiej. Prezydentowi szczególnie podobały się dwa fragmenty wystawy: sala zatytułowana „Polybarwności kościoła Franciszkanów”, w której zaprezentowane zostały projekty witrażowe Stanisława Wyspiańskiego do kościoła Franciszkanów w Krakowie: Żywioł wody, Żywioł ognia, Św. Franciszek, Trzy święte mniszki do okien prezbiterium oraz słynny Bóg Ojciec do okna zachodniego w nawie bazyliki. To dzieła, które rozpoczęły nową epokę w dziejach witrażu polskiego. Duże wrażenie zrobiła na Prezydencie także sala „Teatr narodu”, w której można oglądać niezrealizowane projekty witraży do katedry lwowskiej: Śluby Jana Kazimierza i Polonia oraz monumentalne kartony z przedstawieniem króla Kazimierza Wielkiego, św. Stanisława i Henryka Pobożnego - projekty dla katedry krakowskiej. Dziełom sztuki malarskiej towarzyszą w tej przestrzeni cytaty z utworów literackich Wyspiańskiego, m.in. z Wesela, Wyzwolenia i Akropolis. Dłuższą chwilę Prezydent RP spędził także przy jednym z niewielu olejnych pejzaży Stanisława Wyspiańskiego – „Poranku pod Wawelem”. Na koniec wpisał się do księgi pamiątkowej MNK.

Wystawę „Wyspiański” można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 20 stycznia 2019 roku. Dotychczas zwiedziło ją już blisko 150 tysięcy widzów. Ekspozycję prac krakowskiego artysty ogląda średnio 660 zwiedzających dziennie. Dla porównania prezentowany w tym samym budynku obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” ogląda dziennie średnio 554 zwiedzających.

zdj. Bartosz Cygan


źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl