WSB
Aktualności
Poniedziałek, 26 sierpnia 2013 20:05

Prezydent RP Bronisław Komorowski z wizytą u prezydenta RS Ivana Gaśparovića w Czerwonym Klasztorze

SŁOWACJA - CZERWONY KLASZTOR. Dziś w Czerwonym Klasztorze na Słowacji odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z Prezydentem Republiki Słowackiej Ivanem Gašparovičem. Celem podstawowym, oprócz przyjacielskiego spotkania, było podpisanie umowy gospodarczej w rejonie transgranicznym.
Obaj prezydenci umowę podpisali w zabytkowym Czerwonym Klasztorze, niegdyś zakonie Kartuzów, znanym z działalności brata Cypriana, który - jak głosi legenda - miał skoczyć na lotni z Trzech Koron na plac klasztorny. W jednym z klasztornych pomieszczeń odbyły się ponad godzinne rozmowy plenarne na tematy dotyczące obu krajów, a także polityki międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem przygotowań do wejścia Ukrainy w struktury Unii Europejskiej.
- Jestem bardzo zadowolony, że doszło do naszego pierwszego spotkania z prezydentem Komorowskim. Przede wszystkim chcemy skoncentrować się na współpracy transgranicznej. Część naszej rozmowy dotyczyła współpracy inwestowania funduszy unijnych w budowę połączeń komunikacyjnych pomiędzy naszymi krajami. Rozmawialiśmy o tematach, które dotyczą nasze kraje w polityce międzynarodowej, jak wiadomo Polska i Słowacja graniczą z Ukrainą, która ma aspiracje przystąpienia do Unii Europejskiej.. Rozmawialiśmy w jaki sposób mielibyśmy jej w tym pomóc, jak również na temat wspólnego zorganizowania Olimpiady Zimowej - mówił prezydent Słowacji.

Jego wypowiedź uzupełnił prezydent Komorowski, mówiąc, że spotkanie odbywa się w sezonie letniego wypoczynku, dlatego poruszono też sprawy wspólnego działania mającego na celu promowania walorów turystycznych Pienin oraz budowanie jeszcze większej ich atrakcyjności na przyszłość.

- Chciałbym przypomnieć, że mamy wspólny kawałek Dunajca, mamy wspólne wspaniałe góry – Pieniny, mamy obok siebie funkcjonujące dwa parki narodowe (red. Pieniński Park Narodowy i PIENAP), mamy wspólną tradycję spływu łodziami flisackimi Dunajcem, wspaniałe miejscowości turystyczne, Czerwony Klasztor, Szczawnicę i Krościenko, ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, co tworzy atrakcyjny turystycznie region. I dlatego razem z prezydentem Gašparovičem popłyniemy tą piękną trasą przez przełom Dunajca – powiedział prezydent Komorowski.

Prezydent odniósł się też do szerszej polityki gospodarczej łączącej oba kraje. – Oczywiście współpraca polsko – słowacka to nie tylko rejon przygraniczny, to są także poważne przedsięwzięcia pozwalające na złapanie nowych szans gospodarczych i politycznych – mówił prezydent Komorowski.

Dodał, z ogromną satysfakcja przyjąłem informację o dokończeniu inwestycji drogowej łączącej Bielsko Białą z Żyliną. Po stronie polskiej kończą się prace nad przygotowaniem do podpisania umowy o wspólnym zbudowaniu interkorektora gazowego na granicy polsko – słowackiej współtworzącego system kooperacji i koordynacji polityki gazowej w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

W sprawach polityki zagranicznej odniósł się do stosunków z Ukrainą i jej dążeń do podpisania umowy stowarzyszeniowej do wstąpienia do Unii Europejskiej. – Jestem przekonany, że taka wspólnota poglądów i dążeń dwóch sąsiadów Ukrainy – Słowacji i Polski – może i powinna stanowić istotny argument i atut szczęśliwego zakończenia niełatwego procesu przygotowywania podpisania przez Unię Europejską umowy stowarzyszeniowej z ważnym naszym i słowackim sąsiadem.

Jeśli chodzi o organizację Olimpiady Zimowej, prezydent zapewnił, że sprawa będzie omawiana na tradycyjnym spotkaniu przygranicznym w zimie.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl