Aktualności
Poniedziałek, 26 września 2016 23:08

Prezydent Majchrowski: "Kraków nie zamierza rezygnować z walki o czyste powietrze"

Dzisiaj w obecności prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odbyła się konferencja prasowa przed wtorkową rozprawą o unieważnienie uchwały antysmogowej.
W konferencji wzięli udział także Tomasz Pietrusiak – zastępca dyrektora Departamentu Środowiska UM, Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego i Małgorzata Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci.

Prezydent powiedział między innymi: - Niezależnie od jutrzejszej decyzji sądu, Kraków nie zamierza rezygnować z walki o czyste powietrze. Będziemy kontynuować podjęte do tej pory działania". I dodał: "Kraków od 1995 roku prowadzi walkę ze smogiem, a od kilku lat nasze działania są bardziej zintensyfikowane, także pod względem finansowym. Od 21 lat w Krakowie zlikwidowano ponad 26 tys. pieców i 5 tys. kotłowni węglowych. W tym roku od stycznia do połowy września tego roku zostało złożonych prawie 3200 wniosków o udzielenie dotacji celowych, co pozwoli na wymianę ok. 5 tys. palenisk. Stoimy na stanowisku, że niezależnie od jutrzejszej decyzji sądu, my dalej będziemy robić swoje".

A Ewa Lutomska z KAS dodała: - Ta uchwała jest niezbędna dla ochrony zdrowia mieszkańców przed skutkami smogu. Badania prowadzone w ramach Programu Ochrony Powietrza pokazały, że ogrzewanie domów paliwami stałymi jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza pyłami. Całkowity zakaz stosowania paliw stałych jest warunkiem koniecznym, aby doprowadzić jakość powietrza w Krakowie do stanu zgodnego z prawem.

Z kolei Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi stwierdziła, że "obecna uchwała jest zgodna z obowiązującym prawem". - Jesteśmy przekonani, jako organizacja prawnicza, że ta uchwała wypełnia wszystkie normy kompetencyjne i mieści się w ramach obecnie obowiązujących przepisów dotyczących ochrony środowiska - zaznaczyła.

Przypomnijmy, do sądu wpłynęły cztery skargi na uchwałę antysmogową, która wprowadza zakaz palenia węglem w mieście od września 2019 r. Sąd zdecydować ma, czy uchwała jest zgodne z prawem. Podważają ją zarówno mieszkańcy jak i firma produkująca piece i kominki.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Prezydenta Miasta Krakowa
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl