Aktualności
Wtorek, 4 listopada 2014 22:01

Prezes Związku Podhalan: Górale żądają zaprzestania prezentowania wizerunku Giewontu bez krzyża

Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień zabrał głos w sprawie spotu Ministerstwa Spraw Zagranicznych reklamującego Polskę, w którym z Giewontu usunięto krzyż.
Związek Podhalan w przesłał do naszej redakcji oświadczenie, które zostało wcześniej wysłane do Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetyny. Czytamy w nim m.in., że "wyrażamy (górale - przyp. red.) stanowczy sprzeciw przeciwko próbie zmiany wizerunku Giewontu w materiale promującym nasz kraj". Skupień przypomina, że Giewont jest dla górali znakiem wierności Bogu i Ojczyźnie. Przypomina też słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1997 roku pod Wielką Krokwią "Nie wstydźcie się tego krzyża" oraz "Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że Wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum Corda! W górę serca!".

Andrzej Skupień podkreślił, że górale żądają zaprzestania takiego prezentowania wizerunku Giewontu i Tatr "który przez eliminowanie z przestrzeni publicznej krzyża - znaku wiary, patriotyzmu i tradycji obraża nasze uczucia religijne i jest zakłamywaniem naszej historii i naszych postaw".

Wcześniej spot skrytykował m. in. burmistrz Zakopanego.

r/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl