Golemo
Aktualności
Piątek, 1 grudnia 2017 22:37

Premiera książki i płyty "Karol Wojtyła. Noc Wigilijna" (zdjęcia)

KRAKÓW. Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazała się książka. „Karol Wojtyła. Noc wigilijna" w której znajdują się w niej 20 nieznanych dotychczas nagrań i tekstów kard. Karola Wojtyły. Prezentacja książki i dołączonej do niej płyty odbyła się 1 grudnia w sali Okna Papieskiego Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
Zawierają one nieznane wcześniej przemówienia i homilie kard. Karola Wojtyły, które wcześniej zapisane były na kasetach magnetofonowych i odtwarzane wyłącznie w kręgach rodzinnych członków Wspólnoty Akademickiej Jezuitów.

W spotkaniu promującym wydawnictwo udział wzięli m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, Adam Bujak, szef wydawnictwa "Biały Kruk" Leszek Sosnowski, a także autorka opracowania nagrań dźwiękowych Agnieszka Trzeciakiewicz z Polskiego Radia.

Jak piszą wydawcy: "Po blisko pół wieku odkrywamy zupełnie nieznane nagrania kard. Karola Wojtyły, wcześniej odtwarzane z kaset magnetofonowych tylko w kręgach rodzinnych. Słychać na nich homilie i przemówienia Kardynała, w których przepięknie opowiada o geniuszu polskiej kultury i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie zaś o polskim Bożym Narodzeniu. Swym dźwięcznym, poruszającym głosem snuje jakże mądre i głębokie rozważania na temat młodzieży, narodu, wolności, przejawia troskę o ukochaną Ojczyznę. Słowa te nie tylko nie utraciły nic ze swej żywotności, ale wydają się dziś jakby jeszcze bardziej aktualne. Nagrań dokonano głównie podczas spotkań opłatkowych, ale także imieninowych oraz przy innych okazjach.

Słychać na nich wspólne kolędowanie (w tym także Kardynała), recytacje wierszy, nie brakuje fragmentów żartobliwych. Te bezcenne nagrania archiwalne nie powstały co prawda w studio radiowym, ale ich wartość dokumentalna, historyczna i religijna jest niezwykła. Nowoczesna obróbka techniczna pomogła w odtworzeniu treści i atmosfery spotkań z ówczesnym metropolitą krakowskim, a późniejszym papieżem i świętym Janem Pawłem II.

Wszystkie te, dotychczas nieznane, przemówienia kard. Karola Wojtyły zostały również spisane, czego efektem jest piękna i wartościowa książka „Karol Wojtyła. Noc wigilijna”. Została ona wzbogacona unikatowymi zdjęciami ówczesnego metropolity wykonanymi przed prawie pół wiekiem przez mistrza fotografii Adama Bujaka. Są też jego nastrojowe zdjęcia zimy i Świąt Bożego Narodzenia. Pakiet książka i płyta to niezwykły prezent pod choinkę, który pozwala w pełni wgłębić się w tajemnicę Wcielenia oraz istotę Świąt Bożego Narodzenia."

Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl